Човечеството се е срещало и преди с пандемии. По времето им - трябва да се концентрираме върху хората с висок риск. Достатъчно е в България това, което се прави като предпазни мерки. Това заяви в ефира на БНТ епидемиологът проф. Мира Кожухарова.

"Предупреждението е нещо хубаво, но плашенето - не. Обичам реда, но думите спазване и дисциплина вече ми идват повече, а си представям на младите хора. Пандемията практически не засегна младите хора и децата", коментира още тя.

Що се отнася до търсенето на ваксина и на лекарства - то трябва двете неща да вървят паралелно. "Коронавирусът е аналог на грипните вируси, при тях е ясно, че се променят всяка година. Най-вероятно ваксината ще се промени и ще се премине към една доза. Не трябва да се пренебрегва това заболяване.

Трябва да се хвърлят част от усилията към изработването на специфичен противовирусен препарат. Тогава може би ще сме по-спокойни", категорична още тя.

Попитана дали кръвната плазма има отношение към мутацията на коронавируса, тя заяви, че по-скоро високото разпространение на вируса има отношение към измененията му.