Проф. Петрова: Трябва да се научим да живеем с коронавируса и ваксинираме веднъж годишно
Има стабилна тенденция за спад на новите случаи, но ни очаква неизвестна есен, посочи директорът на Института по микробиология на БАН
"Всичките подварианти на Омикрон бяха известни от миналата година и се следяха от научната общност, обаче четвъртият и петият подвариант досега не бяха от интерес за СЗО, защото не бяха толкова разпространени. В момента четвъртият подвариант се появи в цяла Европа, а петият е разпространен само в Южна Африка", заяви директорът на Института по микробиология на БАН.
Тя изтъкна, че всичките подварианти са по-заразни от оригиналния Омикрон и това е част от стратегията на вируса, да заразява по-голяма част от населението, но от друга страна те не протичат по-тежко.
"В момента преобладаващ е Омикрон в България. В момента има една стабилна тенденция за спад на новите случаи в България. Още повече, че Омикрон протича като едно сезонно заболяване. Ще трябва да се научим да живеем с коронавируса и един път годишно ще трябва да се поставя ваксина", добави проф. Петрова.
По думите ѝ всички подварианти се засичат от тестове, особено PCR тестовете със сигурност могат да диагностицират всички тези подварианти.
"Рисковите групи трябва да продължат да се предпазват, при пътуване в градския транспорт, при среща с много хора, е добре да се слагат маски.
Липсваше една сериозна ваксинационна кампания, трябваше да има повече убеждаване на хората. Благодарение на ваксините имаше леко протичане на заболяването при маса хора и ниска смъртност. Всички рискови групи трябва да продължат да се ваксинират и особено възрастните хора, защото предстои една есен с много неизвестни", смята още проф. Петрова. И в заключение каза, че в момента се проучва действието на четвъртата доза и се смята, че тя предпазва за ограничен срок от време.
"Pfizer разработва ваксина, която да е универсална срещу всички варианти на коронавируса".
Последвайте ни
6 Коментара: