Профилактиката е важна. Поне един път годишно трябва да отидете на прегледа, ако мислите, че сте здрави. Ако имате заболяване – посещението при лекар трябва да бъде поне на шест месеца. Това заяви пред Нова телевизия кардиологът проф. Сотир Марчев.

По думите му много важна и незаслужено подценявана тема е загубата на памет. „Огромният проблем, с който се сблъскваме лекарите в България е все по-нарастващият брой на възрастните хора. Повечето от тях се самоотглеждат, защото младите хора или не се раждат или са напуснали страната. А когато тези хора си загубят паметта, а с нея върви и загубата на ориентация, положението става страшно. Затова трябва да си запазим паметта”, подчерта кардиологът.

Той даде и ценни съвети. „На първо място трябва да имаме социални контакти. Самотата влошава загубата на паметта. Освен това трябва да се грижим за зрението и слуха си, които са важни сетива за запазването на паметта”, подчерта професор Марчев.

"Паметта е в една и съща стая в мозъка със зрението и слуха. Ако имате проблеми със слуха, вземете си слухов апарат. Това ще ви помогне по-дълго да си запазите паметта. Ако не виждате, оперирайте си пердето да си запазите паметта", посъветва той.

"Лечението на високото кръвно налягане в средната възраст забавя загубата на паметта в късна възраст", добави още той.

Другото, което помага, е интелектуалната дейност - писане, четене, играене на логически игри. Препоръчва се средизменоморска диета. Злоупотребата с алкохол унищожава мозъка. 

"Грипът директно провокира сърдечни проблеми. Част от вирусите могат да се размножават и в сърцето", обясни той.

По думите му, отдавна било известно, че след всяка една инфекция може да има постинфекциозен синдром - няколко седмици или месеци след това човек няма енергия. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук