Проф. Витанов: Мога да се оттегля, свършил съм си работата, но във втората седмица на февруари...
Моето очакване е, че пикът на грипната епидемия ще е тогава, слагате по една седмица отзад и от пред и се пазите повечко
Математикът проф. Николай Витанов направи анализ на пандемия от коронавирус у нас. Ето какво пише той в личния си фейсбук профил за ситуацията на 20 януари:
Кратка информация за пандемията за 20 януари 2023 г.
За който още не е разбрал – анализът за войната е в отделен пост.
Както винаги: който смята, че тази информация, която давам, не е полезна или е фалшива, да не я чете. Игнорирайте я, тя не е за вас. Тя е за тези, които смятат, че е полезна.
Сега по същество.
Питате за грипа. Не се занимавам с грипа. Там здравното министерство си има методология, която си следва. Но да ви кажа нещичко – пазете се в следващите 3 седмици повечко. Знаете, моето очакване е, че пикът на грипната епидемия ще е в първата седмица на февруари. Слагате по една седмица отзад и от пред и се пазите повечко в последната седмица на януари да края на втората седмица на февруари.
Грипът е неприятен, пазете се. Целта на моята работа е Ковидът да бъде държан на къса каишка, докато здравната система се оправи с грипа. Ковидът е на къса каишка, така, че дори мога да се оттегля. Свършил съм си работата.
И тъй, януари си върви и полека отива към края си. Системата е закарана в режим на полегата вълна – това го знаете отдавна. Тази работа означава, че здравната система ще може да поеме нарастването без особени проблеми. Може би знаете, че в математиката има нещо, наречено теория на игрите. Тази игра, която ни интересува, има стратегическа цел и тактика.
Стратегическата цел е да минем през зимата с ниска заболеваемост и без натоварване на здравната система чрез вкарване на българската система в режим на полегата вълна по отношение на Ковид-пандемията. Тактиката е изтласкване на вълната във времето, така, че да не може да се вдигне масивно до края на февруари.
До края на февруари вече остават по-малко от 6 седмици. 6 седмици трябват на вълната за да се вдигне масивно. Значи, ако бъде изтласкана още 1 седмица, тя ще бъде изтласкана да се вдига масивно през март, където условията за тази работа ще стават неблагоприятни. Знаете, основите на стратегията ни бяха
заложени през есента при онова нещо, което аз наричах вълница, а всички други мислеха, че ще е вълна. Откъде знаех, че ще е вълница и как тая вълница е свързана със сегашната благоприятна ситуация, ще научите, когато почна да описвам пандемията от моята гледна точка в бъдещите си книги. Сега само ви фиксирам този момент и ви казвам каква е стратегията и тактиката за следващите 6 седмици.
Важен тактически елемент в играта, както знаете е крякането на юрдеците. Съгласно англосаксонската доктрина – те вършат моята работа за собствена сметка и разпространяват информацията за това какво съм казал и какво трябва да се прави. Крякайте юрдечета, вие сте елемент от играта, която, както виждате, успешно се печели. Дай, дай, дай, оше можете.
Добре, вървим нататък
Караме по технологията за оценка и прогнози, както всеки ден.
Това са числата. Ако ви е еднообразно, не го четете.
Намираме се в сценарий Празни болници, ден 186. Прогнозата е: Сценарият Празни болници ще е стабилен 200 дни. Няма да има проблеми през януари с болничната запълненост от К-19.
14-дневната заболеваемост днес е 25.27 на 100 000. Очакването е, че няма няма за има проблем за здравната система. Заболеваемостта спадна под 30 на 100 000. Не се учудваме нали. Стратегията и тактиката работят, изтласкването на вълната действа. Ама как става, ама не може да се направи! Оставете юрдечетата да си крякат и помнете – математическата социална динамика е сериозна наука както виждате.
Припомням сценария Празни болници – стабилен при под 500 в интензивни отделения и под 5000 в неинтензивни отделения.
Проверка на ситуацията с пандемията днес
1. Общата обстановка - Модифицирания Омикрон не успява да запали дифузното разпространение И така вече 293 дни след края на извънредната епидемична обстановка. Прогнозата е – очаква се да няма дифузно разпространение 300 дни. Да видим. 300 дни са 10 месеца. Да знаете де, какво да искате от тези, които ще прогнозират следващите пандемии.
Дали ще се сбъдне тая прогноза, а? Остават 7 дни.
Така, караме нататък.
3. Базовото репродуктивно число - днес е 0.85. Под 1.00 е. Заразата се свива, но както ви бе прогнозирано, Ковидът няма да се даде да бъде тръшнат бързо. Тъй, че развитието е според очакванията.
3. Проверката за суперпожар - няма суперпожар. За да има, трябва да има дифузно разпространение. Дифузното разпространение на ковида обаче го няма. Няма-а-а- го.
Да видим няколко контролни чисълца за днес от индекса на дифузното разпространение
За страната - 0.05
София-град - 0.05
Пловдив - 0.05
Бургас - 0.07
Варна - 0.06
По южните граници
Благоевград - 0.03
Кърджали – 0.03
Смолян - 0.05
Хасково - 0.05
Ямбол – 0.07
Знаем си:
1. Критична стойност за запалване на дифузно
разпространение - 1.00
2. Над 1.00 - дифузно разпространение
3. Под 1.00 - дифузното разпространение спира или съвсем го няма.
Както се очакваше – няма проблеми. Сценарият Празни болници ще си остане стабилен и през януари. Стойностите на индекса са много ниски и ниските стойности са това, което се и очаква в режим на полегата вълна. Стратегията и тактиката, както виждате, работят.
За страната, индексът е 20 пъти под критичната стойност. Дифузното разпространение го няма, клъстерното още е на ниско ниво. Развитието е съгласно плана „Полегата вълна“. Скука. В Благоевград индекса е дори 50 пъти под критичната стойност.
Има ли мегдан за притеснение засега? Не – индексите все още имат ниски стойности. Полека почнаха да растат. Кога да почнем да се притесняваме – ами като стигнат 0.5. ние обаче си знаем какво да правим – изтласкваме възможнастта за нарастване към пролетта със задната мисъл да я посечем там.
Планът за блокиране на разпространението на К-19 чрез спиране на дифузното разпространение работи. Вече 293 дни. Прогнозата се реализира – дифузно разпространение няма. Както виждате, обстановката в страната е под пълен контрол.
Ковидът е в клещите на математическата социална динамика. Изкарахте си спокойно празниците. Сега ще си изкарате и месец януари без особени проблеми. Въртим синджирчето и чакаме февруари. Работи ли стратегията – работи. Работи ли тактиката – работи. Крякат ли юрдеците – крякат. Значи всичко е наред.
За сведение - индексите в още няколко области
София-област - 0.06
Стара Загора - 0.04
Шумен - 0.03
Търговище - 0.03
Велико Търново- 0.05
Карам по азбучен ред, по 5 области всеки ден.
Както виждате, засега проблеми няма. Ситуацията е под пълен контрол. Не пускаме дифузното разпространение да се разпали. Във вътрешността на страната обстановката е спокойна. А януари си върви-и-и. Виждате, индексът трябва да се вдигне 20-на пъти, за да стигне критичната стойност. В Шумен и Търгвище даже 33 пъти трябва да се вдигне. Ситуацията е спокойна.
Стабилност, предсказуемост, спокойствие – знаете, това е девизът на математическата социална динамика. Гледаме ситуацията с пандемията. Имаме ли стабилност, предсказуемост и спокойствие. Имаме. Работи ли стратегията – работи. Работи ли тактиката – работи. Крякат ли юрдеците – крякат. Значи всичко е наред. А помните ли колко бяха случаите преди 1 година по това време. Към 9000. Днес колко са – стотина пъти по-малко. Числата говорят. Юрдеците крякат.
Караме нататък.
3. Проверка за препълненост на болниците. ТОВА Е ВАЖНО. Има ли препълнени болници? Няма. Нещата са под контрол. Целта на играта е постигната. Мястото на народа е в къщи при ракията, винцето, мезенцето и туршийката, а не в болниците.
Хайде и тук малко числа
Текуща заетост интензивни легла : 50
Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ : 500
10 % от критичната стойност- заетостта е ниска
Текуща заетост неинтензивни легла : 338
Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ : 5000
Под 8 % от критичната стойност. Доста е ниско
Прогнозата за я знаете. Сценарият Празни болници ще е стабилен и през януари. Очаква се да минем през есенно – зимната вълна без големи проблеми до края на януари.
4. Проверка на смъртността. Сведена е сведена до едноцифрено число на ден. Смъртността и през януари ще е ниска. Внимавайте все пак и се пазете. Къси клечки ще има. Пиша си го аз това, ама кой ли го слуша. Пазете се, къси клечки ще има. Не теглете късата клечка.
5. Заключение от проверката - и днес, 293 дни след отпадането на извънредната епидемична обстановка, ситуацията е спокойна. Здравната система се справя с проблемите, сценарий „Празни болници“ е стабилен.
Дифузното разпространение е угасено. Клъстерното разпространение е на ниско ниво. Прогнозата я знаете – и през януари, болниците няма да се напълнят.
7. Днес – картата на 14 дневната заболеваемост. Проблеми не се очакват. Ситуацията е спокойна, все едно сме посред лято, а не посред зима. Това искам да ви покажа – българите можем да се справяме дори доста по-добре от останалите при наличие на правилна тактика и стратегия.
Просто системите трябва да се управляват не от крякащи юрдеци, а с помощта на хора, добре знаещи теорията на игрите и имащи опит в приложение на тактика и стратегия в математическата социална динамика. И както виждате – проблемите могат да намалеят стотици пъти.
Стабилност, предсказуемост, спокойствие. Математическа социална динамика в действие. Това е положението. Няма мятане насам – натам, няма прекомерни мерки – ден след ден минаваме спокойно през пандемията. Внимавайте с грипа и си карайте спокойно работата. Ковидът и днес е на къса каишка. Ако тръгне да се случва нещо, ще бъдете информирани достатъчно време предварително. Засега не се случва нищо. Ситуацията е под контрол.
Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: