Повечето лекари са пенсионери, те не успяват да работят 24 часа. Това заяви д-р Бруск Халил, началник на първото общинско ковид отделение в София пред Нова телевизия.

Той допълни, че обстановката във Втора градска болница е нормална, но всички легла за лечение на заразени с COVID-19 са изчерпани.

По думите му средно тежки пациенти са тези, при които вече има дихателна недостатъчност и има опасност за живота. Експертът заяви, че пациентите в отделението, за което отговаря не се лекуват с ремдесивир, защото не разполагат с него. 

„Лекуваме по други начини, със силни антибиотици и различни препарати от най-тежката артилерия, както и с кислород", заяви медикът.

Хората, които са на домашно лечение, се консултират всеки ден, категоричен беше медикът. Той посочи и конкретни лекарства, които трябва да се взимат от контактните на заразени с ковид.

Близките, контактни, които са положителни в добро общо състояние трябва да взимат един антибиотик като Сумамед, задължително трябва да взимат дексаметазон като таблетна форма, задължително трябва да взимат минимум 3 месеца фиброзим. Това е едно лекарство, което едновременно действа като антиколадулант и антиагреган. Ковид инфекцията засяга всички съдове, не само белия дроб. Прави тромбоза на всички съдове,", коментира лекарят.

В никакъв случай витамин Ц. Ако ще правим разликата между сезонния грип и ковид - по принцип грипът е често кихане и има "синдром на теч". Това означава кихане със секрет. Или секрета от вън го изкарва, или заден теч. Кашлицата е повече продуктивна, докато при ковид е суха. И в двата случая се вдига температура, но има разлика. При ковид е много по-коварна, защото не се смъква сама. Трябва да се дават много лекарства, докато се овладее общата инфекция.

Температурата винаги е защитната реакция на организма, не е хубаво винаги да се потиска. При обикновения грип може да се пие тайлол хот, при ковида витамин Ц от моя гледна точка го забраняваме, защото се води като кръвосъсърващ фактор.", обясни д-р Халил.
 

Според него е задължително мерките да се върнат. „Трябва да се затегнат в дискотеките, баровете и нощните клубове. Привърженик съм на носенето на маски в затворени помещения”, уточни д-р Халил. Според него един от вариантите за защита е в нощните заведения да има бактерицидна лампа и тя да се включва, която няма хора.

"Трябва да се молим на Господ да не стане като в Италия. Ваксината може да се ползва. Хубаво е хората, които са над 60 години, да си направят ваксина за грип", посочи той.