Оскъдица на предпазни средства и тестване на случаен принцип: мнозина лекари в Русия стават жертви, но понякога и преносители на COVID-19, сочат свидетелства на очевидци, събрани от АФП и синдикати.

В Митишчи - московско предградие с 250 000 жители, заболеваемостта е над тройно по-висока от средното за страната (32,1 /100 000) и с новите 259 случая от понеделник достига 103,6 на 100 000 души.

Предпазни облекла там не се намират лесно, разказва наша събеседничка, представила се само като Олга - лекар в една от градските поликлиники.

"Дават ни по една еднократна маска дневно, а те трябва да се сменят през два часа. Налага се да си ги купуваме сами, като и ръкавици, или пък да си шием. А защитни костюми изобщо не сме виждали", споделя тя.

"Една от лекарките при нас даде положителна проба, всички бяхме контактували с нея, но ръководството не сложи никого под карантина. Ако ни поставят под карантина, няма да има кой да работи", обяснява Олга. В тези условия претоварените медици стават преносители на новия коронавирус, посочва жената и уверява, че нейното ръководство е в течение, но бездейства.

Често срещана ситуация, коментира Андрей Коновал, съпредседател на лекарския синдикат "Действие", предаде БТА.

Има "оскъдица на предпазни средства в болниците практически във всички региони на Русия"; там доста често избягват да тестват медицинския персонал "от страх да не останат без кадри", казва той.

Иван Коновалов от Алианса на лекарите - синдикат, близък до опозиционера Алексей Навални, заяви за АФП, че е получил "десетки жалби от лекари, чието ръководство отказвало да тества персонала в здравни заведения".

Не е по-завидно и положението в Санкт Петербург, втория по големина град в Русия с петмилионно население.

Пьотър, лекар-реаниматор, разказва пред АФП, че оскъдицата стига дотам, че "според болничната администрация нямало да има" доставки на защитни облекла.

"Има риск да повторим италианския сценарий. Руската медицинска общност очаква най-лошото", твърди медикът, предпочел да премълчи фамилното си име.

Лекарите от болница "Покровская" в Санкт Петербург са изпратили до губернатора и прокурора послание, с чийто текст разполага АФП.

Те разкриват печалния факт, че потенциално инфектираните зони, наричани "червени", и безопасните - "зелени", не са обозначени, нито отделени с прегради. По думите им са били заразени 27 пациенти и 5 души от медицинския персонал.

Сергей Саяпин, анестезиолог от същата болница, разказва във видеоклип, качен в интернет на 17 април, че му се наложило сам да си купи предпазен комплект.

"Болничното ръководство не е направило нищо, за да избегне заразяване на персонала; ако аз или друг някой от службата се разболеем, виновна ще е главната лекарка", обвинява той началството си.

Вече 137 здравни специалисти, страдащи от COVID-19, са приети за лечение в санктпетербургската болница "Боткин" според нейния главен лекар Денис Гусев.

В една от болниците на уралския град Екатеринбург са се заразили 91 души, включително 16 лекари.

Москва като по-богат град с по-добре оборудвани здравни заведения изглежда като цяло и по-добре снабдена, отколкото провинцията, при все че проблеми с доставките има и там.