Руски дипломати, напуснали КНДР, разказаха за "непоносимите условия" на севернокорейската карантина
До този извод наблюдателят на вестника стигна, след като прочете обръщението на служителите на руското посолство в КНДР, които продължават да напускат страната
Както следва от обръщението, непоносимите условия, преобладаващи в страната, вече са провокирали истинско "изселване" на чужденците от КНДР.
В Северна Корея, поради най-строгата карантина, въведена от правителството като част от борбата срещу коронавируса, се разгръща истинска криза, придружена от недостиг на лекарства и други стоки от първа необходимост, пише The Guardian. До този извод наблюдателят на вестника стигна, след като прочете обръщението на служителите на руското посолство в КНДР, които продължават да напускат страната.
В изявление, публикувано във Фейсбук в четвъртък, руски дипломати пишат за „изселването“ на чужденците поради непоносимите условия на живот в севернокорейската столица Пхенян, съобщава The Guardian.
„Онези, които напускат корейската столица, могат да бъдат разбрани - не всеки може да издържи на безпрецедентни по своята строгост тотални ограничения, остър недостиг на необходими стоки, включително лекарства, и невъзможност за решаване на здравословни проблеми“, цитира обръщението журналистът на вестника.
Както отбелязва наблюдателят на The Guardian, руската дипломатическа мисия в КНДР е една от най-големите в страната, но поради многобройни проблеми персоналът на посолството, подобно на останалите чужденци, започна да напуска - и ако се вярва на обръщението, към момента в Северна Корея са останали не повече от 290 дипломати от различни страни.
През февруари руските дипломати и членове на техните семейства, напуснали КНДР, трябваше да преминат корейско-руската граница с дрезина, припомня авторът.
Границите на Северна Корея остават на практика напълно затворени от януари миналата година като част от предполагаемата най-тежка карантина в света, пише журналистът. Както подчертава авторът, анализаторите казват, че карантинните мерки са позволили на правителството на Северна Корея да установи още по-строг контрол върху живота на гражданите, както вече се случи по време на глада от деветдесетте години.
Въпреки че поради такива сурови мерки няма почти никаква информация за случващото се в КНДР, съдейки по откъслечните показания на дезертьори - както и по необичайно големия брой на тези дезертьори - има остър недостиг на храна, продукти за лична хигиена и батерии в страната., изброява колумнистът на The Guardian.
Освен това, както утвърждават експерти по Северна Корея, поради силните наводнения, се е снижил получаваният добив от селскостопанските полета в страната, което само допълнително е изострил недостигът на продукти, отбелязва журналистът.
Въпреки че в КНДР официално не е регистриран нито един случай на коронавирусна инфекция, анализатори предполагат, че огнища на болестта вече са се появили в редиците на севернокорейската армия и в пограничните градове, в които по-късно правителството на страната наложи карантина, според The Guardian.
Северна Корея се очаква да получи 1,7 милиона дози ваксина AstraZeneca като част от програмата на Световната здравна организация за предоставяне на ваксини Covax за бедните страни.
Последвайте ни
3 Коментара: