Надявам се да преборим бизнеса с ТЕЛК решения. За първи път правителството на Бойко Борисов постави на дневен ред този сериозен проблем. Трябва и ще се справим с него. Това каза зам.-социалният министър Султанка Петрова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

По думите й тези практики изключително много вредят на публичните разходи. „За последните години фалшивите ТЕЛК решения са се увеличили 7 пъти.

Освен това медицинската експертиза досега е била недобросъвестна. Досегашната наредба е позволявала това да се случи. Затова предвиждаме промяна в наредбата за медицинската експертиза“, подчерта Петрова. Султанка Петрова заяви, че от списъка с болести ще отпаднат такива, като песъчинки в бъбреците и дерматити. Това са болести, които не водят до такива усложнения, които да налагат пенсиониране. Тя успокои хората, които са освидетелствани по старите правила, че пенсиите им няма да се пипат. „Ние сме избрали най-добрия модел за извършване на експертизата.

Тя е по световен модел на международна класификация на заболяванията, налагащи пенсиониране. Всичко ще става поетапно до изтичане на срока на свидетелствата. Първото и най-важното нещо е ISF-системата изисква смяна на модела от заболяването към нуждата за социализиране на човека с увреждане в обществото. Методологията, което ще изработим ще разглежда функционалността на човека, социализацията, рехабилитацията му и работоспособността. Важно е да се подчертае, че ще се прави индивидуална оценка за всеки един“, разясни Петрова.  Зам.-социалният министър увери, че работодателите са одобрили новите модели. „Не може 27 г. българските граждани с увреждания да стоят затворени вкъщи.

Ще подпомагаме работодателите, които приемат такива хора на работа. Трябва да има държавна политика в тази насока. Ще дам всичко от себе си, за да се създаде такава справедлива и ефикасна система“, увери тя. „Ще се направят механизми за мотивиране на хората да се върнат на пазара на труда. Трябва да се научим да бъдем отговорно към тези хора. Рехабилитацията на освидетелстваните хора, ще се поема от държавата“.

По думите й квалифицирани експерти ще извършват прегледите на едно място. Документите ще се приемат на едно гише. Предвиждаме да създадем мобилни групи, които да обслужат малките населени места. Ще се обърне внимание и на достъпната среда, стана ясно още от думите й. А тези, които не са съгласни да си върнат пенсията ще имат избора да си останат с малкия й размер и ще си стоят вкъщи.