През миналата седмица в света са регистрирани над 2,6 милиона случая на коронавирусна инфекция и над 57 хиляди смъртни случая.

В сравнение с предходните седем дни честотата се е увеличила с 2%, докато смъртността е намаляла с 10% и е достигнала най-ниското си ниво от ноември миналата година, съобщава Световната здравна организация (СЗО).

„Заболеваемостта остава много висока. Миналата седмица средно над 370 000 души се разболяваха всеки ден“, посочва СЗО в седмичния си епидемичен бюлетин. „Броят на смъртните случаи продължава да намалява.

Общо през седмицата са регистрирани над 57 хиляди, което е с 10% по-малко от седмица по-рано и това е най-ниската смъртност от ноември 2020 г.“, информира СЗО.

През седмицата в света са регистрирани 2 600 313 нови случая и 57 603 смъртни случая. Към 27 юни има общо 180 492 131 инфекции и 3 916 771 смъртни случая.

Заболеваемостта е намаляла миналата седмица в региона на Западен Тихи океан (6%) и Югоизточна Азия (5%), докато увеличение е регистрирано в Африка (34%), Източното Средиземноморие (13%) и Европа (10%).

Смъртността се е увеличила в Африка (с 42%), но е намаляла в Югоизточна Азия (с 33%), региона на Западен Тихи океан (с 13%), както и в Америка (с 2%) и Европа (с 1%).

В Европа за седем дни са заразени над 372 хиляди души и са починали над 6 хиляди. В Америка са регистрирани над 1,1 милиона нови инфекции и над 30 хиляди смъртни случая. В Югоизточна Азия лекарите са идентифицирали над 573 хиляди заразени, над 13 хиляди души са починали.

Според СЗО, разпространението на коронавирусните щамове, класифицирани като „варианти, предизвикващи безпокойство“, продължава. По-специално, щамът „Алфа“, открит през септември 2020 г. във Великобритания, присъства към 29 юни в 172 държави (две повече от седмица по-рано). Вариантът „Бета“, който първоначално беше идентифициран в Южна Африка, сега циркулира в 120 страни, спрямо 119 преди седмица.

Щамът „Гама“, който беше открит в Бразилия през септември, разшири своята география от 71 на 72 държави за седем дни. На свой ред вариантът „Делта“, който е известен на специалистите от октомври 2020 г. след откриването му в Индия, проникна в 11 нови страни за една седмица и броят им достигна 96.

Както се подчертава в бюлетина на СЗО, възможно е броят на страните, в които се намира „делта“, да е по-голям, тъй като възможностите за идентифициране на вариантите са ограничени. Редица страни обясняват нарастването на инфекциите и хоспитализациите на присъствието на щама „Делта“, според бюлетина на СЗО.

Този вариант на коронавируса, като се има предвид по-високата му инфекциозност, „се очаква бързо да надмине други варианти и да стане доминиращ вариант“ на SARS-CoV-2 през следващите месеци, прогнозират експертите.