Това ли са причините К-19 да вилнее пак на Балканите?
Заразата в региона опасно се увеличава заради целувки, купони, избори, протести
Три примера
Предпоставки за зараза с коронавирус обаче има не само там. В Междугорие в Босна и Херцеговина също ежедневно се стичат поклонници от цял свят. И пак без маски и дистанция.
В босненския град Бихач от четири месеца пребивават между 3000 и 4000 бежанци, настанени в катастрофални хигиенни условия. Това са предимно млади мъже от Афганистан и Пакистан, които нямат право да преминат външната граница на ЕС към Хърватия. И изобщо не са защитени ефективно срещу Ковид-19.
Само три примера за това колко куца профилактиката по отношение на коронавируса в балканските страни, макар че едва ли точно тези три случая допринасят в най-голяма степен за ръста на новозаразените. В понеделник Сърбия съобщи за 359 нови случая само в рамките на 24 часа, а в Босна и Херцеговина и в Северна Македония също постоянно има нови „рекорди“. В Румъния кривата на заразените вече е три пъти по-висока, отколкото по време на ограниченията, приключили в средата на май.
Балкански нрави
Драматичният ръст на кризата на Балканите се дължи главно на привичките на населението. В целия регион хората традиционно се целуват за поздрав, а и в черквите е обичайно вярващите да целуват иконите. В заведенията пък посетителите седят плътно един до друг, както в Италия или в Испания.
Освен това именно по време на епидемията в Сърбия, Хърватия и Северна Македония се проведоха парламентарни избори, което – по мнението на експертите – допълнително стимулира разпространението на заразата. Управляващите очевидно държаха вотът да се състои, за да не би в някой по-късен момент да претърпят поражение заради икономически сътресения. Заразите могат да се увеличат и покрай големите демонстрации, каквито имаше и има в Сърбия или България.
Гърция и нейните граници
Гърция е друг случай – тя побърза да отвори границите си, тъй като е силно зависима от туризма. Но пък така се стигна до внасянето на зараза от Сърбия, заради което някои летовници бяха върнати у дома. Междувременно по границите се струпват дълги опашки, тъй като на границата с България е отворен един-единствен пропускателен пункт за туристи, а Атина наложи и електронна система за регистрация на туристите. Но нито тази система, нито здравният контрол при влизане в страната функционират безпроблемн, което често пъти довежда туристите до отчаяние.
Коронавирус и корупция
Покрай кризата с коронавируса се открои и един от най-големите проблеми в региона – масовата корупция. В босненската федерация например министър-председателят Фадил Новалич бе временно задържан заради сделка за внос на респиратори, нанесла сериозни щети на държавния бюджет. В Сърбия пък никой не знае президентът Вучич колко респиратори с какви пари е купил – било държавна тайна.
Последвайте ни
0 Коментара: