Сърдечните заболявания остават една от водещите причини за смърт в света както при мъжете, така и при жените, като последните страдат повече.

Да, всяка трета жена умира от тях в Австралия, но жените със сърдечно-съдови заболявания често са недостатъчно проучени, недостатъчно диагностицирани и недостатъчно лекувани, което води до сериозна смъртност.

Скорошно проучване обаче разкри още един капан за женските сърца, чийто епицентър се крие в главите им, пише The Conversation, цитиран от Глас Нюз.

Проучване от Университета на Куинсланд е установило, че жените с генетично предразположение към депресия са изложени на повишен риск от сърдечни заболявания. При мъжете такава генетична корелация не се наблюдава, което показва значителна полова специфика на здравето в тази област на науката.

Силната връзка между мозъка и сърцето е многократно идентифицирана и описана от съществуващи проучвания, които показват по-висок риск от сърдечни заболявания сред хората с депресия.

Различни фактори влияят на тази връзка, включително страничните ефекти на психиатричните лекарства, които водят до наддаване на тегло и повишени нива на холестерол, както и поведение, предизвикано от депресия, като тютюнопушене и лоша диета.

Генетична предразположеност

Въпреки това проучването на Университета на Куинсланд, публикувано в списанието Circulation Genomic and Precision Medicine, се откроява с това, че се фокусира върху генетичната предразположеност, а не върху начина на живот или свързаните с наркотици фактори, и че тези генетични рискове се проявяват по различен начин при жените.

Това проучване, което включва геномни и медицински данни от 345 000 участници в Обединеното кралство, е установило ясна връзка между генетичния риск от депресия и повишената вероятност от развитие на състояния като коронарна болест на сърцето и сърдечна недостатъчност при жените, казва Клара Джан, изследовател на човешката геномика в Университета на Куинсланд и автор на изследването.

Тази връзка се наблюдава дори сред жени без официална диагноза на депресия или анамнеза за употреба на психиатрични лекарства, което показва биологични фактори, а не поведенчески влияния, обяснява тя.

Констатациите накарали учените да предположат, че генетичните пътища, които влияят на депресията и сърдечните заболявания при жените, може да са взаимосвързани, независимо от традиционните рискови фактори като индекс на телесна маса, кръвно налягане и тютюнопушене.

Трябва да се отбележи, че повишеният риск от сърдечни заболявания се запазва независимо от менопаузалния статус, което опровергава общоприетото схващане, че постменопаузалните хормонални промени са свързани с риска от сърдечно-съдови усложнения.

Рискови фактори

Традиционните калкулатори на риска от сърдечно-съдови заболявания, включително австралийският AusCVDRisk, могат да подценят риска за жените, като се фокусират най-вече върху често срещани рискови фактори, казва Джианг.

За разлика от това, британската програма QRISK3 взема предвид диагнозата депресия в своята оценка, но счита, че нейното въздействие е еднакво за всички полове. Това проучване се застъпва за по-нюансиран подход, подчертавайки необходимостта да се вземе предвид генетичната предразположеност към депресия, когато се оценява рискът от сърдечно-съдови заболявания специално при жените.

Младите жени, които често биват пренебрегвани в усилията за превенция на сърдечните заболявания поради предполагаемия им по-нисък риск, могат да се възползват значително от ранните и чести сърдечни прожекции, казват авторите.

Това проучване подкрепя необходимостта от нови основани на пола медицински изследвания и осведоменост за подобряване на превенцията и лечението на сърдечни заболявания при жените.