След 5 години, ако не се вземат спешни мерки, статистиката за личните лекари ще е още по-трагична. Нуждите като кадри са много големи, а нуждите на територията на България са неравноправно разпределени, като 80-годишни лекари продължават да работят и, ако те си закрият практиката, няма кой да отиде да лекува хората. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) и общопрактикуващ лекар д-р Николай Брънзалов пред bTV.

Основно в Кърджали, Търговище, Разград, Плевен, София-град след време са застрашени да останат без лични лекари. Трябва да има политическа воля за това какво ще е бъдещето на здравеопазването след 10-15 години, призова Николай Брънзалов.

Брънзалов уточни, че бройката на личните лекари е фатално ниска, въпреки че напоследък има интерес от страна на студентите по медицина към професията на общопрактикуващите лекари. Трудно е за личните лекари да се справят и със средния брой от 1800 пациенти, посочи той.

Според него трябва да се вдигне здравноосигурелната вноска. Конфликтите, за които постоянно се получава информация е или от липса на финансиране, или от липса на персонал.

Само се констатира агресия над медиците, но законът не работи. Важното е не дали някой ще бъде осъден, а да не се случва изобщо, подчерта д-р Николай Брънзалов.

Той посочи още, че България е на опашката и на последно място по отделяне на средства за здравеопазване и лечение.

По думите му сега всички говорят за дигитализация на здравеопазването, като в първичната и доболничната помощ всички документи са електронни, но все още се пишат отчети и някои институции работят с хартия.