Има недостиг на кръвна плазма. Това заяви д-р Павлина Михайлова от от Сдружение „Лечение на Covid-19 с рековалесцентна плазма” пред БНР.

"Плазма няма отново. Спомняте си октомври, ноември – тежката криза, десетките търсения, донори и т.н. Ситуацията сега е подобна", разкри медикът.

"Януари и февруари не са били използвани, за да продължи натрупване на количествата кръвна плазма", смята Павлина Михайлова.

Михайлова има информация, че в София е имало големи количества плазма, заради което хора са били отказвани да даряват. В други области в страната обаче картината е различна.

Павлина Михайлова подчерта, че комуникацията между четирите центъра за плазма в страната е нерегламентирана и неясна. Затова и в писмо до здравния министър от сдружението ще питат има ли регламент.

"В Благоевград няма апаратура за даряване на кръвна плазма, заради което доброволци даряват кръв, от която да се извлича плазма. Това е неефективно", припомни Михайлова и призова хората да даряват директно плазма в София. "Недостиг на плазма има в Плевен и Габрово", даде други примери тя.

Относно прилагането на метода лечение с кръвна плазма Павлина Михайлова посочи, че някои болници, например в Етрополе, имат желание да преливат плазма, направили са го обаче неуспешно няколко пъти и се отказват.

"Плазма се прелива рано. Ранното преливане на рековалесцентна плазма, богата на антитела, е най-ефективното средство срещу смъртността от Covid-19", коментира д-р Михайлова.

"В друга малка болница - тази в Петрич, от лятото на миналата година преливат плазма на 95% от своите пациенти", изтъкна Михайлова.

"Така натискът върху интензивното отделение там е намалял с 50%. Плазмата ще бъде ефективна и срещу новите варианти на вируса, но трябва да се увеличи количеството", уточни тя.