Висока болнична смъртност от Ковид-19 отчита най-голямото здравно заведение в област Перник. За месец и половина в МБАЛ „Рахила Ангелова“ са починали 25% от диагностицираните с коронавирус пациенти, съобщава struma.bg

От началото на ноември досега в пернишката болница са постъпили 400 човека с тежката диагноза. От тях 100 са загубили битката с коварната болест, потвърди директорът на здравното заведение д-р Анатоли Митов.

Обяснението на медици и управляващи за стряскащата цифра на високата смъртност у нас най-често са, че пациентите късно търсят помощ. Факт е обаче, че изградената система за болните от Ковид-19 в момента е поверена на джипитата.

Те решават, най-често по телефона, какво лечение да назначат и дали пациентът им е за домашно или болнично лечение. Фактът е и че дори да препоръчат хоспитализация, места в болниците най-често няма.

Статистиката сочи 25% болнична смъртност. Лекуваните пациенти са с тежки пневмонии и дихателна недостатъчност, както и с придружаващи заболявания.

В същото време едва  32% от медицинския персонал на пернишката болница „Рахила Ангелова“ е заявил категоричното си искане да си постави ваксина срещу Ковид-19.

157 медици от общо 493-ма персонал ще се възползват от безплатното поставяне още в първия етап на ваксинирането. Сред тях е и директорът д-р Анатоли Митов.

В същото време стана ясно, че Община Перник къса договора на наемателя на ресторанта в емблематичния за града Дворец на културата заради щурия купон в разгара на пандемията.

Веселбата, която разтърси Перник, сгази всички забрани, наложени от края на ноември, и община Перник се самосезира по публикации в социалните мрежи, които известяваха, че в петък вечер е имало див купон на територията на Двореца на културата.

Това обяви пo БНТ зам. кметът на Перник Стефан Кръстев. Установено е, че се нарушават всички заповеди на министъра на здравеопазването. Полицията е направила проверка на място и е съставила констативни протоколи.

„Ние споделяме възмущението на перничани от тази неприятна случка и още в понеделник уведомихме наемателя, че прекратяваме договора му незабавно на основание неплатени наеми“, каза Кръстев.

Обяснение за купона дори не е търсено. Заповедта на министъра е красноречива. От общината не са навлизали в подробности дали са били под или над 15 човека, дали е било частно събиране. Основанието за прекратения договор за наем са неплатените вноски.

Стана ясно, че наемателят и друг път е бавил наеми. Кръстев обясни, че още от началото на календарната година и с навлизането на противоепидемичните мерки общината е освободила от заплащане всички свои наематели за времето, в което са затворени. Въпреки това този наемател не е плащал над шест месеца. Зам. кметът каза, че в условията на пандемия местните власти трябва да подават ръка на бизнеса и са се надявали да се сключи споразумение за разсрочване.