Ужас: Всеки пет е измъчван от К-19 много след преболедуването на вируса
Най-честите симптоми са затруднено или учестено дишане, уморяемост или отпадналост, усещане за постоянно изтощение, затруднения в мисленето и концентрацията и други
Всеки пети преболедувал коронавирусната инфекция е с постковид, който продължава седмици, а понякога и месеци след инфекцията. Това показва статистика на Министерството на здравеопазването.
Лекари коментираха пред “Труд”, че обикновено под постковид се има предвид състояние, при което оплакванията на пациента продължават четири и повече седмици след инфектирането. Често симптомите не изчезват в продължение на 2-3 месеца, а през това време се появяват и допълнителни усложнения. Дори лица, прекарали болестта без симптоми или с леко протичане, развиват постковид състояния.
Най-честите симптоми са затруднено или учестено дишане, уморяемост или отпадналост, усещане за постоянно изтощение, затруднения в мисленето и концентрацията (разг. “мозъчна мъгла”), кашлица, болки в гръдния кош и корема, в мускулите и ставите.
Пациентите с тежко протичане на COVID-19 са особено склонни да страдат от усложнения на различни органи и системи, следствие от прекараното заболяване. При значителен брой преболедували образните изследвания показват изменения в белите дробове месеци след инфекцията, като успоредно с това продължават оплакванията от задух, кашлица и др.
При децата, макар и по-рядко, също се наблюдават дългосрочни последици от COVID-19. Съобщава се за продължаващи дълго симптоми като уморяемост, главоболие, сърцебиене, болки в мускулите, затруднена концентрация и безсъние.
Проучване във Великобритания, публикувано в специализираното медицинско издание “The Lancet Infectious Diseases” сочи, че лицата със завършен ваксинационен курс са по-защитени от тежко протичане на заболяването и от дългосрочни последици за здравето при инфекция със SARS-CoV-2. Според данните на изследването при ваксинираните лица рискът от дълъг COVID е с 47% по-малък.
Клиничната картина
• Кашлица, храчки, задух, промени в рентгеновата снимка и др.;
• Гръдна болка или тежест в гърдите; сърцебиене; повишен серумен тропонин; микротромбоемболии, образуване на по-големи тромби, миокардити, перикардити и др.;
• Главоболие; нарушения в съня; загуба на вкус и/или обоняние; световъртеж; шум в ушите; чувство на изтръпване в крайниците; нарушения в паметта, проблеми с концентрацията и др.;
• Тревожност и депресивнoст;
• Гадене, повръщане, болки в корема, липса на апетит;
• Изразена умора;
• Повишена телесна температура;
• Болки в ставите и мускулите;
• Болки в ушите;
• “Дращене” или болки в гърлото;
• Косопад;
• Повишени стойности на основни кръвни показатели;
• Обостряне на хронични заболявания;
Доц. Диана Петкова, пулмолог в УМБАЛ “Св. Марина”: НЗОК не покрива важни изследвания
Добрата новина е, че при голяма част от пациентите белият дроб се възстановява напълно за 6 месеца след острото заболяване от COVID-19.
Палитрата на усложненията при хора с дълъг COVID-19 и постковидни симптоми обаче е широка, обхваща дори оралното здраве и често изисква високоспециализирани изследвания, които обаче не се покриват от касата в доболничната помощ, каза доц. д-р Диана Петкова, зам.-председател на Българското дружество по белодробни болести и пулмолог в УМБАЛ “Св. Марина”-Варна.
“Сред честите усложнения са белодробната тромбоемболия и периферните съдови тромбози. Важно е, ако до 6 месеца след прекарана инфекция пациентът страда от кашлица, недостиг на въздух, посиняване на устни, език, крайници, сърцебиене, да потърси помощ при специалист.
За прецизна диагностика обаче понякога се налага компютърна томография или кръвно-газов анализ, но пациентът трябва сам да ги плати.
Дори спирометрията не е покрита от касата, сега се обсъжда в анекс към НРД тя да плаща D-dimer - изследване за съсирване на кръвта, което е важен маркер при съмнения за тромботични нарушения.
Нашето дружество е подготвило предложения и за бъдещия рамков договор. Те са важни за диагностиката на постковидните усложнения, защото ако не бъдат хванати навреме, могат да доведат до инвалидизация”, обясни доц. Петкова.
Тя подчерта, че в кризисните времена осигуряването на допълнително финансиране не е лека задача, но даде пример със Сингапур, където при последната вълна държавата раздала пулсови оксиметри на всички жители със съвет да търсят помощ, ако сатурацията им падне под 94.
Акад. Ваньо Митев пред “Труд”: Силно препоръчвам коензим Q10 и червени плодове
За постковид много помага да се взима коензим Q10. Той се произвежда нормално в човешкия организъм и е част от така наречената дихателна верига.
В клетката тя продуцира аденозин трифосфат - енергията на организма. Над 40 години количеството на синтез на коензим Q10 намалява, а то намалява и доста силно, когато човек изкара тежки заболявания. Аз съм го препоръчвал на хора, които са изкарали ковид, и той е давал много добър резултат. Има го във всички аптеки, не е по лекарско предписание.
Тъй като е мастноразтворим, трябва да се приема по време на ядене. Той е нещо, което е свойствено за организма, а не се вкрава в него и да не е характерно за него.
Коензим Q10 е молекула, която организмът, когато е изтощен, я произвежда в по-малки количества, и е съществена част от тази дихателна верига, която е отговорна за синтеза на аденозин трифосфат, а когато се говори за енергия, трябва да се разбира именно синтеза на това съединение.
Поемането на всякакъв вид микроелементи и витамини е полезно, но най-добре е да се приемат в натурален вид. Коензим Q10 се съдържа в най-големи количества в сьомгата, след това в сардината и на трето място в скумрията.
Ако се хапват, при всички положения ще се приеме натурално количество коензим Q10. Аз горещо го препоръчвам, особено за хората, които чувстват отпадналост и умора след ковид, а може би на практика най-често срещаното усложнение след ковид са именно хронична отпадналост и умора.
Коензим Q10 е добре да се приема по-продължително и в началото в по-големи дози. Тук няма предозиране. Може да се взима по 2-3 хапчета на ден. Съвсем спокойно може поне 2 месеца да се пие и съм сигурен, че при всички положения ще има ефект.
Освен това, сега е моментът, лятото, да се ядат много пресни продукти - плодове и зеленчуци. Особено тези, които са червени - с кверцетин.
Те са много полезни. Кверцетинът има противовъзпалителен и противотуморен ефект и е добре да се взема във вид на червени плодове и зеленчуци. Малини, къпини, боровинки го съдържат. Най-много обаче е в люспите на чесъна и червения лук.
Проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН: Млади хора търсят нова работа заради проблеми с паметта
Постковид няма как да остане скрит, за разлика от безсимптомните случаи на COVID-19, тъй като за дълъг ковид говорим тогава, когато симптомите продължават или пък се завръщат, или пък отново се появяват, след като вече острата инфекция е отшумяла.
През последните месеци това фокусира все повече вниманието на всички специалисти. Все още не е ясно точно коя е причината, която стои зад това състояние.
Има четири основни хипотези, които най-вероятно взаимно се допълват, а не се изключват, като започнем от това, че е възможно вирусът да се задържа по-дълго време или фрагменти от него и съответно да провокира имунния отговор.
Възможно е вирусът да е отключил по време на острата инфекция някаква автоимунна реакция, така че в последствие тези автоантитела да речем да атакуват собствени структури на организма.
Докато не стане ясна точно коя е причината, както вече казах, вероятно това е едно комплексно заболяване, няма как да направим и решителна крачка напред по отношение на лечението.
А иначе това какво знаем към момента - през последните седмици излязоха две доста интересни публикации. Едната вече наистина е публикувана, и то в “Нейчър”, а другата от специалисти от Кралския колеж в Лондон.
Какво е интересното в тях? Интересното е това, че специалистите в Лондон вече се опитват да внесат известен ред в хаоса, така да го кажем, като те разделят въз основа на симптомите продължителния ковид на три основни групи състояния.
Първият от тях - това е да речем случаите, в които преобладават респираторните симптоми. Това са задух, сърцебиене, умора, болка в гърдите.
Най-разпространеният е този с неврологичната симптоматика, което означава проблеми с обонянието, главоболие, умора, депресия и мозъчна мъгла.
“Мозъчната мъгла” е едно състояние, за което “Нейчър” преди месеци още предупреди, че е в състояние да накара млади, здрави хора до вчера да търсят нова работа, да се налага да сменят досегашното си поприще именно поради този проблем - невъзможност за концентрация, трудно намиране на подходящите мисли, проблеми с паметта. И третата форма, това е т. нар. системно възпалително или с коремни симптоми.
В този случай става дума за мускулно-скелетни болки, анемия, умора.
Д-р Мария Апостолова, личен лекар в община Симитли: Деца се оплакват от световъртеж и трудна концентрация
Много широка е гамата на постковидните усложнения, които се наблюдават. От моята лична практика мога да кажа, че при някои пациенти се появи усилен косопад, отключиха се алергии, получават се обриви, хората съобщават за задух и лесна уморяемост.
При диабетиците наблюдавам повишение на кръвната захар, хората се оплакват и от вдигане на кръвното, учестен пулс като до преди Ковид не са имали подобни оплаквания.
Зачестиха и оплакванията при децата за по-трудна концентрация и световъртежи. Колеги пък са споделяли, че са зачестили случаите на инсулти, гъбични инфекции и други. Препоръчвам на хората прекарали Ковид да ползват по-качествена храна, богата на белтъчини, в менюто да се включва задължително плодове и зеленчуци. И здравословен начин на живот.
Д-р Ивайло Димитров, психиатър: Има бум на паник атаки и на сексуални проблеми
Ковидът е води до изменение в плътността на кръвта и оттам идват всички проблеми, свързани с начина на кръвоснабдяване на вътрешните органи. Няма да коментирам другите направления на постковид синдрома, а само това, което е свързано с психиатричната част.
Има изключителен бум на паник атаки на хора, които доскоро са били абсолютно спокойни и адекватни в реалния си живот.
Изведнъж, след ковида, започват силни, бурни паник атаки, нощно безсъние, силна тревожност, дори неспособност да извършват нормалните си дейности през деня. На второ място са сексуалните проблеми, които след ковид също са доста сериозни.
От една страна страх от интимни взаимоотношения, ерективна дисфункция при мъжете и много слабо сексуално желание при жените.
Третият проблем е с т. нар. десоциализация- ограничаване на контактите. Хората вече предпочитат да контактуват само с най- близките си и то ако може дори и там всичко да е по-разредено като контакти.
И най- вече силните тревожности, които в по- дълбока степен “забиват” в депресии, вече като четвърта фаза. Депресиите свързани с усещане за безсмислие на живота, с нежелание да изпълняват социалните си функции и оттам именно се получава голям конфликт.
Ралица Димитрова, фризьорка от Шумен: Косите стават като след химиотерапия
Няколко клиентки на нашия салон, изкарали covid-19, получиха силно оредяване на косите си и изглеждаха така, сякаш са ходили на химиотерапия. Беше се проявило три месеца след болестта.
В началото мислех, че това се случаи на хора, които са карали тежък covid, приемали са силни медикаменти и го отдавах на тях.
Дойде обаче и клиентка, която не е вземала никакви лекарства заради алергия и едва я познах. Косата й беше три пъти по-малко. Косопадът най-често е цялостен, при някои пък има олисяване само в горната част на главата.
Обикновено настъпва възстановяване след 2-3 месеца, но някои се оплакват, че косопадът отново се възобновява. Освен че прилагам стандартните възстановяващи терапии, съветвам хората да приемат известните за коса укрепващи витамини.
Последвайте ни
1 Коментара: