„Ваксината на AstraZeneca е абсолютно безопасна при приложението й при пациенти. Това, което към момента липсва от страна на производителя са тестове, които да показват, че медикаментът е ефективен при по-възрастните хора”.

Това заяви в ефира на „Здравей, България” д-р Аспарух Илиев, завеждащ Лабораторията по инфекции на мозъка към университета в Берн.

По думите му той и колегите му са обсъдили този въпрос и заедно са достигнали до извода, че липсата на подобна информация се дължи на „немарливост” от страна на компанията, която не е включила хора над 65-годишна възраст в клиничните си изпитания.

„Нито една от препоръките да не се ваксинира тази възрастова група не е свързана с наличие на опасни и сериозни странични ефекти при тях”, категоричен е експертът.

Няма забрана да не се поставя на възрастни, той като няма странични ефекти при по-младите. Тенденцията е възрастното население да се ваксинира с РНК ваксини, а при млади хора, не в рискова група - Астра Зенека, каза още той.

„В момента Европейската медицинска агенция препоръча ваксината за всички възрастови групи, изхождайки от позицията, че поради липсата на особени странични ефекти при по-младите не може да се очакват такива и при по-възрастните”, допълни той.

Това, което ме притеснява в България от доста време е, че много голям брой тестове се провеждат извън официалната система. Тоест, хората си правят тестове у дома, посочи още Илиев.

Голямата грижа с южноафриканския и южномериканския щам идва от риска ваксинираните хора да не са толкова добре защитени срещу тях.

Знаем, че ваксините действат не толкова ефективно, но достатъчно ефективно. Повечето ни грижи трябва да са заради британския щам, който се разпространява по-бързо и по-лесно, завърши експертът.