Защо срокът на годност на хранителните продукти в суперите днес е много различен от този преди 20 - 30 години. При някои продукти промяната е драстична. Но ето какъв е срокът на годност на основните хранителни продукти днес.

Киселото мляко например от миналото в стъклените бурканчета издържаше 3 дни, а киселото мляко в пластмасовите кофички днес издържа около 20 дни.

Чети етикета, графики

Сиренето от краве мляко, което купваме от магазините, има срок на годност близо 12 месеца, а кашкавалът – 10 месеца.

Чети етикета, графики

Месото – охладеното в опаковки и каймата, също издържат доста по дълго днес, колкото издържаха преди години. Ако се зачетем в етикетите обаче, ще видим и доста консерванти.

Чети етикета, графики

Бизнесът твърди, че по-дългият срок на годност на продуктите се дължи на развитието на технологиите, според потребителите храните са все по-малко натурални.

Всъщност срокът на годност се определя най-точно в лаборатория. При сиренето и киселото мляко най-важен е показателят за киселинност. Колкото по-кисело става млякото, толкова по-цветна става пробата.

„От едното време, за което говорим, нещата са се променили и развили, включително са се развили технологиите за производство на храни. Подобрило се е качеството на суровото мляко – това означава по-добра хигиена и намаляване на микроорганизмите и това говори за намален брой микроорганизми на старта на производство”, коментира Кремена Стоева от Агенцията по храните.

Чети етикета, графики

По думите на Светла Чамова от Съюза по хранителна промишленост опаковката е нещо, които помага на продуктите – запазва вкусът и качеството им по-дълго. 

Въпреки гласуваните законови промени, с които беше премахнато ДДС върху хранителните продукти с изтичащ срок на годност, които бъдат дарени, все още се изхвърля много храна.

Около 670 хил. тона храна се изхвърлят на година в цялата страна. Само един голям магазин в София изхвърля на седмица по около 500 кг. хранителни продукти с изтекъл срок на годност.

Чети етикета, графики

Всъщност най-голям процент от тези 670 хил. тона се изхвърлят от домакинствата – 43%, следват магазините и ресторантите – 33% и производителите – 22%.

Чети етикета, графики

Промените, с които дарените хранителни продукти се освобождават от ДДС са в сила от скоро – от началото на април, затова е рано да се говори за ефекта от тази мярка, коментира Цанка Миланова, директор на Българската хранителна банка.

Вижте повече във видеото:



Източник, графики и видео: bTV