Здравните власти да проверят какво се случва с КОВИД отпадъците от болниците
„Рискът за здравето на хората и природата е голям. Ситуацията може да предизвика еко криза и инфекции“, заяви Пейо Майорски, председател на АЗП. Третирането на медицински КОВИД отпадъци - игли, спринцовки, марли, тестове, болнични чаршафи е строго регламентирано и те трябва да се извозват директно за изгаряне. Забранено е да се поставят в автоклави с висока температура и след това да се депонират на сметища, което създава риск от разпространението на COVID-19, обясни Пейо Майорски.
Всички лечебни заведения и лаборатории трябва да имат договори за събиране и третиране на медицински отпадъци. Съхранението им преди извозването също трябва да отговаря на нормите и да няма свободен достъп до тях.
Асоциацията за защита на потребителите ще изпрати писма до двете министерства, в които ще настоява за проверки на болниците. „Искаме да знаем как лечебните заведения и КОВИД лабораториите отделят и съхраняват отпадъците. След това кой ги взима, как са третирани, къде отиват и как се управлява процесът“, коментира Пейо Майорски.
Освен това какъв контрол се осъществява от МЗ и МОСВ.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: