В момента сме с увеличаване на леглата с 2 %, някъде има увеличение и 3%. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов в Ямбол, където е на посещение заради рекордния брой пациенти, настанени с Ковид.

882 са в момента болните с коронавирусна инфекция в област Ямбол. От тях 138 са в болничните заведения, в които има разкрити COVID отделения.

8 са в реанимация. Това е и причината да се увеличат със заповед на здравната инспекция леглата, които ще поемат болните от COVID-19.

79 са в областната болница, всъщност най-големият брой настанени пациенти. За да се облекчи донякъде работата на реаниматорите, спешната коремна хирургия се извършва в частната болница, където всички легла за COVID пациенти са заети.

"Нямаме засега ръст сред медиците. Това се дължи на факта, че повече от тях са ваксинирани. В момента позитивират медици, които са отказали ваксинация. Нямаме изключение за медик, който е бил ваксиниран, поне на мен не ми е известен", уточни Ангелов.

"В момента имаме положителна родилка в болницата и положително новородено дете, както и две бременни. Предполагаме, че заразяването е станало или трансплацентарно, или при раждането.", заяви Ангелов и уточни, че родилката и детето са добре",заяви Ангелов.

"Разпоредихме допълнително отопление. Сградата е много стара, сградата има компрометирана водна инсталация, ще бъде увеличено подаването на топла вода към сградата. Говорихме с майките, надявам се този проблем следващия ден да бъде решен", поясни още той.

Той коментира и влизането на България в черната класация по смъртност. "Сравняваме няколко показатели, с показатели, които са несравними. Тестовете в България са по-малки, въпреки антигентните тестове. Ако тестовете са пропорционални с другите държави, ние няма да сме сред първите места.", заяви той.

"Хоспитализираните са повече от втората криза, интензивните са повече на от втората криза, но системата удържа. Днес приключва последната среща, където се обсъжда разпределението на тези допълнителни ваксини.

Допълнителното количество ваксини, които ние ще поръчаме на "Пфайзер" са милион и половина. Ще се опитаме доставките, които са за четвъртото тримесечие, да ги изместим за второ тримесечие. Затова преговаряме на експертно ниво и премиерът на високополитическо ниво и сме напът да се реализира", каза здравният министър.

По отношение на производството на ваксини в страната, министър Ангелов уточни, че става въпрос на инициатива на ЕС - създаване на инкубатор HERA.

Той включва обединяването на всички държави членки на политическо, експертно и регулаторно ниво. Всяка една държава ще може да кандидатства с производствените си мощности, които има.

Задача на регулаторните органи е да се създаде бърз процес на тази регулация, като законовите срокове бъдат максимално намалени и политическото ниво в държавата да осигури финансиране на тези мощности, за да бъдем актуални на европейско ниво.

Ние ще се възползваме от това. Знаете, че България има изключителен опит в производството на ваксини и се надяваме да бъдем одобрени в тази посока, каза министърът, но не се ангажира със срокове.      

По отношение на отлива от ваксините на АстраЗенека, проф. Ангелов заяви, че в момента има възвръщане на доверието. В момента в страната са ваксинирани 5000 души с различни видове ваксини.