Д-р Ангел Кунчев разкри кога ще се избавим от грипа и дали ще ни повтори след месец
Грипът "Мичиган“ поваля предимно млади хора, а усложненията са много по-тежки, коментира пред "Монитор" главният държавен здравен инспектор.
- Д-р Кунчев, за кратко време имаше няколко смъртни случая, за които се предполага, че са поради усложнения от грип. В същото време болниците са препълнени. По-тежка ли е епидемичната обстановка тази година, или се създава излишна паника?
- Като цяло не бих могъл да кажа, че има някакви изненади по отношение на времето на възникване на грипа, както и на очаквания щам “Мичиган“. Той отдавна беше посочен от СЗО като вероятен причинител на тазгодишната сезонна епидемия. Разбира се, трябва да уточним и че има паралелна циркулация на H3N2, но в доста по-ниска степен. Може да се каже, че в различните седмици H1N1 “Мичиган“ преобладаваше при 80% от положителните случаи на грип. Точно това е разликата между тазгодишната и миналогодишната епидемия, защото като интензитет тя не е много различна. Дори болните тази зима са по-малко, но броят на усложненията и тяхната тежест е по-голяма. Нормално е всяка година в периода 15 януари - 15 февруари да няма места в болниците. Различното е, че тази година засегнатата възраст беше различна. Знаете, че обикновено грипът поваля хората над 65 години. Сега най-засегнати са тези в активна и тийнейджърска възраст. Най вече хората на 30 - 40 години. Не случайно ще видите, че починалите с доказан грип са точно от тази възрастова група. Това прави впечатление тази година, защото все пак става дума за млади хора. Другото характерно е тежестта на симптомите. Като процент усложненията не са кой знае колко различни от други години, но са по-тежки. Постъпилите в болница са развили много бързо пневмонии и особено ако са закъснели и са се самолекували вкъщи, имат тежки усложнения - те са с развита дихателна недостатъчност, понякога с пневмонии, които трудно се поддават на лечение. Затова и се стига до фатален край. Това са двете отличителни черти.
- Можете ли да кажете точно колко са смъртните случаи тази година с доказан грип?
- Не, никой не може да даде точна информация за това.
- Оказа се, че в болниците само предполагат, че смъртните случаи са от грип, но не изпращат проби за изследване. Това ги натоварвало финансово, толкова ли е скъпо?
- Всички изследвания натоварват, но това не означава, че трябва да работим на сляпо. Не бива да го допускаме. По този начин никой няма да иска да прави посявки, за да знае точно кой антибиотик да предпише на пациента. Медицината не е евтина. Но тук се изтъква пълното вирусологично изследване, с което може да се уточни дори щамът. Масово в болниците се правят едни не чак толкова точни, но пък подходящи за скрининг тестове. Те са експресни и показват дали става въпрос за грип и дали е от щама. Това е напълно достатъчно, те са много по-евтини. Стават за няколко минути и не са толкова скъпи. Ние правим всяка година безплатно скрининг на много хора, особено в началото на епидемията. По този начин се ориентираме какви вируси циркулират. За миналата седмица имаме над 300 проби, които са изготвени безплатно. Но в ситуация, в която боледуват около 200 000 души, е ясно, че натоварването е много голямо за всички - и за болници, и за лаборатории, и за рентгени. Вирусните пневмонии понякога се пропускат. Те почти не се чуват на слушалка, няма бактериална компонента и не се чуват хрипове, но пък много добре се виждат на рентгенова снимка. Затова тя е задължителна.
- Какво е лечението при тези пневмонии, след като са вирусни?
- Само с антивирусен препарат.
- А има ли статистика колко са били болните от грип миналата година и смъртните случаи от него?
- Не, но ако човек е бил с грип и след това е развил пневмония и е починал, то 99% става дума за грипа като причина за смъртта. Дали е изследвано или не, това са подробности. Но обикновено в смъртния акт се посочват като причина придружаващите заболявания.
- Достигнахме ли пика на грипа обаче, или тепърва предстои в началото на февруари, както твърдят някои специалисти?
- Достигнахме го. Дори някои области, като Перник, вече излизат от епидемията. Очаквам, че до края на седмицата ще излязат и други, които бяха от първите засегнати от грипа. Така че едва ли заболеваемостта ще се повишава повече от това, което наблюдаваме в момента. След това ще започне да намалява. Вярно е, че областите, които по-късно обявиха епидемия, като Ловеч, Враца, Монтана, може тази седмица да имат повече пациенти, но като цяло страната вече достигна пика.
- Възможно ли е да има нова вълна, да речем, през март? Чух за такава хипотеза на лекари преди няколко дни.
- Винаги има такава вероятност, но никой не може да каже кога и дали изобщо ще се случи. Понякога, макар и не много често, при грипа се наблюдават две вълни. Вторият пик е около месец-месец и половина след първия, но никога не е толкова интензивен. Случвало се е, но не винаги.
- Казахте, че самолечението е изключително опасно, какво да имат предвид хората? Само високата температура ли трябва да ни накара да отидем на лекар?
- Не само тя, общото състояние също. Ако няколко дни изпитвате силно главоболие, отпадналост, нямате апетит, това е показател да потърсите медицинска помощ. Защото е илюзия всички веднага да тръгнат на преглед при личния лекар, както някои колеги препоръчват. Интересно ми е какво ще се случи, ако всички 200 000 души отидат веднага при джипито. На едно място ще се струпат болни и здрави хора, а и 90% от грипа, колкото и да изглежда тежък, ще отмине. Въпросът е да помагаме и да спасяваме тези, които имат хронични заболявания и са със слаб имунитет.
- Създаде ли се излишна истерия, наплашиха ли се хората според вас?
- Обикновено се плашат, но само за известно време, докато е тежка обстановката. След това забравят набързо и когато през септември им напомняме да се имунизират, няма реакция. Вярно е, че няма нужда да се имунизира цялото население, но е важно да се ваксинират хората след 65 години. Както казах, грипът поваля обикновено тях. Затова е добре, че се прие национален план, и се надявам наистина възрастните хора да се имунизират безплатно.
- А повече хора ли се имунизираха тази година, тъй като се оказа, че ваксините бяха изчерпани още в началото на сезона?
- Да, това е показателно, защото, общо взето, количествата ваксини всяка година са едни и същи. Но фактът, че още в средата на ноември бяха изчерпани, е достатъчно показателен. А и фирмите не могат да реагират при започнал сезон. Една от големите фирми успя да пренасочи 7000 дози, но това е капка в морето.
- Това означава ли, че другата година ще бъдат заявени повече дози?
- Много се надявам. Особено след като има такъв национален проект, при който се осигурява безплатна ваксина на възрастните хора, дано да повишим процента.
- Какви други вируси има в момента, за какво още трябва да внимаваме?
- По време на грипна епидемия всъщност няма много други вируси. Те не изчезват, но основният щам е много агресивен и избутва останалите. Тази година, както казах, циркулираше и H3N2 “Сингапур” - около 10 - 15%, трябва да имаме и него предвид, но при тези респираторни седмици, в които върлува грипът, общо взето, няма други вируси.
- В Румъния е доста усложнена грипната обстановка, с много смъртни случаи тази година. Преди случвало ли се е подобно нещо?
- Всичко е въпрос на това какви са смъртните случаи. Когато чуем, че е починало 9-годишно дете, научават всички. Не е така, когато става дума за възрастни хора. Това е чисто социален феномен.
- Можем ли обаче сами да се предпазим и доколко са ефикасни маските, които използваме?
- Тук мнението ми не съвпада много с това на други колеги. Според мен имат своето място, но ако ги носи болният човек, а не здравият. А обикновено виждаме с такива хората, които искат да се предпазят. Докато имаш начални симптоми, кихаш и кашляш, тази чисто механична преграда отпред ограничава разпръскването на най-ситните капчици, които носят вируса. Иначе обикновената медицинска маска след 15 - 20 минути от дишането се навлажнява и не ни предпазва.
- А има ли увеличение на шарките?
- Има на тези, които са непредотвратими. Тоест там, където не можем да се намесим и да ограничим разпространението, като морбили и рубеола. Случаите на варицела и скарлатина, за които засега у нас няма ваксина, варират според епидемията. Те започват от декември и докъм март-април са най-много.
Визитка:
Роден е на 19 октомври 1959 г.
През 1985 г. завършва Медицинския институт в Пловдив. От 1986 г. работи в отдел “Противоепидемичен контрол” към ХЕИ в Хасково
От 2001 г. е в отдел “Противоепидемичен контрол” в здравното министерство
От 2008 г. оглавява “Надзор на заразните болести” към МЗ
Последвайте ни
0 Коментара: