Д-р Яни Здравков обяснява какво означава черното петно пред очите
Макулната дегенерация, която се свързва с възрастта, спада към голяма група заболявания и промени, засягащи макулата. Това заболяване се среща към 50-60-годишна възраст, а след 75 г. честотата й нараства с 25%. Точните причини за това заболяване не са все още ясни, въпреки че има редица теории като тази за оксидативния стрес, митохондриалната дисфункция, възпалителните процеси, които се опитват да обяснят появата и развитието на този вид дегенерация. Какви са първите симптоми, че макулата на окото ни дегенерира, и има ли лечение за болестта, разговаряме с началника на Отделението по витреоретинална хирургия в Офталмологията на Александровска болница д-р Яни Здравков.
Той е роден на 17.08.1979 г. в Хасково. Завършва медицина в Медицински университет-София през 2004 г. Придобива специалност по очни болести в МУ-София през 2009 г. Член е на Българския лекарски съюз, Националната глаукомна асоциация и Съюза на очните лекари в България. Специализирал е в болница “Сан Джовани” в Рим, Италия, при проф. Марко Вилани; “Клиничен център-Любляна”, Словения, при проф. Марко Хавлина; Университетска очна клиника-Прага, Чехия, при доц. Джон Ким. Редовен участник е в български и международни конференции и симпозиуми. Автор е на няколко статии във връзка с проблемите на спешната офталмология. От една седмица д-р Здравков е началник на Отделението по витреоретинална хирургия в Офталмологията на Александровска болница.
- Какво представлява макулната дегенерация, д-р Здравков?
- Макулната дегенерация е заболяване, което обхваща все повече хора. Всеки континент, всяка държава са въвлечени в този проблем, България не прави изключение. А какво представлява? Това е заболяване, което уврежда - като цяло необратимо, задния очен сегмент и най-вече задния полюс на ретината. Или, казано с други думи, централната част на ретината - макулата. В нея са струпани най-много клетки, благодарение на които ние виждаме. Макулната дегенерация предоминантно уврежда именно тези клетки, вследствие на което те се разрушават, заместват се с друг материал и способността ни да виждаме рязко се влошава.
Цялото интервю с Д-р Яни Здравков четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: