Д-р Йован Даскалов: Силиконът може да предизвика рак на гърдата
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване сред жените в цял свят. Всяка 10-а българка е застрашена от коварната болест, а над 3500 получават тази диагноза всяка година. Въпреки че и до днес точните механизми за възникване на болестта не са напълно разгадани, е доказано, че здравословният начин на живот, профилактиката и ранната диагностика са най-сигурният начин за предпазване. За иновативната система за диагностика на рак на гърдата “Braster PRO” и причините за появата на коварното заболяване разговаряме с д-р Йован Даскалов, управител на Медицински център “Св. София” в едноименната АГ-болница в столицата.
Д-р Йован Даскалов завършва медицина и здравен мениджмънт в Медицинския университет в София. Специализира акушерство и гинекология във Втора САГБАЛ “Шейново”, а от юли 2018 г. е управител на Медицинския център към Първа САГБАЛ “Св. София”.
- Д-р Даскалов, във вашия медицински център работите с апарата “Braster PRO” за диагностика на рака на гърдата. Какви са предимствата на новото изследване?
- Това, което ни харесва в цялата работа, е, че пациентката идва и докато протича един гинекологичен преглед, можем да направим и преглед на гърдата, което ви дава, дето се казва, почти напълно качествено преглеждане на цялото тяло. Двама са големите убийци на жената в днешно време - това са рак на маточната шийка и на гърдата. И докато видим шийката, проверяваме и гърдите на пациентката.
Благодарение на “Braster PRO” имаме всичко на едно място и след 15 минути жената получава резултатите и напуска кабинета. След едно такова изследване пациентките си тръгват с усмивка. Защо? Ами защото мамографията причинява изключително голям дискомфорт на жената. Докато с “Braster PRO” изследването няма болезненост и самата процедура преминава много бързо. Това, което особено много ни харесва в цялата работа, е, че едни стари фиброаденоми - натрупване на клетки на едно място, които са абсолютно доброкачествени с известен растеж в гърдата и нямат нищо общо със злокачествено заболяване, апаратът ги отдиференцира. Т.е. показва, че това нещо не е злокачествено. Направихме доста изследвания, както и операции, които потвърждават точността на апарата.
Цялото интервю, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: