От солен чипс се ожаднява, но резултатите от симулирана мисия до Марс показаха, че в дългосрочен план по-голямото количество погълната сол намалява изпитата вода, съобщават "Индипендънт" и БГНЕС. Нелогичният резултат е много важен за планирането на бъдеща мисия до Червената планета.
Необходимото количество вода трябва да бъде предвидено от космическите агенции, тъй като полетът ще бъде дълъг. В двете посоки той ще е поне 510 дена. Специалистите мислеха, че солта увеличава количеството на изпитата вода, особено защото тя се свързва с повече отделена урина. Учените от Германия, САЩ и други държави обаче установиха, че храната с много сол има точно обратния ефект върху участниците в експеримента - 10 мъже, живели в запечатано помещение и получавали контролирана храна 205 дена.

Участниците в експеримента са пиели по-малко вода и са задържали повече течности, въпреки че са произвеждали повече урина. Те са усещали и повече глад, когато храната им е била по-солена. Изследването е повторено с мишки със същите резултати.

Учените са тествали три дози сол - две, каквито хората обикновено приемат ( 12 гр и 9 гр), и една според насоките за здравословно хранене (6 гр). Дори най-голямото количество не е стряскащо. При 510 дена, колкото ще е двупосочен полет до Марс, ефектът ще се натрупа. Той се наблюдава още от 12-ия ден. Учените изтъкват, че бъбреците са много ефикасна "биологическа бариера, предназначена да запазва водата".