Кучето неслучайно е определяно за най-добрия приятел на човека. Защото е искрено, предано и обичащо стопаните си – повече, отколкото те са способни да обичат самите себе си. Освен да даряват радост и положителни емоции обаче, четириногите любимци могат и да лекуват – чрез канистерапия.

Установено е, че кучетата могат да бъдат средство за превенция на редица социални проблеми, свързани с отсъствие от училище, депресия, злоупотреба с наркотици, младежка престъпност и други. Канистерапията въздейства върху различни области от развитието на детето: физиология, комуникация, внимание и координация. 

Методът на лечение с куче е подходящ и като допълнителна терапевтична практика в терапията на деца и възрастни с психични разстройства, физически увреждания, нарушения в интелектуалното развитие, преодоляване на страх от кучета. Канистерапията работи подобно на терапиите със спорт, музика и рисуване. Деца с аутизъм, некомуникативни и негативни могат да установят контакт със света по-лесно с помощта на четириногия си приятел и да станат по-активни, а хиперактивните деца се успокояват от общуването с кучето.

Канистерапията се осъществява в няколко етапа:
Първият етап е съсредоточен върху социализацията на пациента с кучето. Изборът на кучето терапевт се основава на индивидуалните характеристики на пациента. Този етап е един от най-важните и поставя основите за успех още на съвсем ранен стадий.

Вторият етап е отговорен за развитието на връзката между пациента и кучето. Това се прави чрез интересни дейности, които се основават на положителните желания на пациента. Дейностите са подбрани така, че да могат да свържат детето или възрастния с кучето: те играят заедно, споделят вана, возят се заедно в кола, разхождат се. В резултат на това пациентът подобрява визията, слуха, концентрацията, отпускането и е в състояние да взаимодейства с околната среда, с хората около него и с други кучета.

През третия етап пациентът развива силно чувство за важност. Това е изключително полезно за връзката му с кучето. На този етап пациентът трябва да се научи да насочва кучето с думи, жестове, специални сигнали и звуци. Той или тя придобива способността да общува правилно с кучето терапевт и в крайна сметка придобива пълен контрол над животното. Тази фаза води до големи терапевтични резултати, тъй като участващият в терапията усеща способността да бъде независим, да управлява и подчинява.

Последният етап е трансформирането на пациента, промяната на поведението му с разбирането за грижата, която той или тя осигурява на своя любим четириног приятел. Този етап включва разбирането за необходимостта от ежедневни разходки в съответствие с нуждите на любимото му куче. След това участващият в канистерапията разбира, че разходката не е само игра, тя е необходима за кучетата и трябва да се прави редовно. Този сегмент води до пълна трансформация в пациента.

Контактът с кучето повлиява в няколко важни аспекта. Кои са те четете в най-полезния сайт Zdrave.to.