Икономическите санкции се възприемат в Русия не като наказание за нарушаване на нормите на международното право, а като опит да се постигне в страната смяна на режима, пише анализаторът от Foreign Policy Оскар Джонсън.
Според него, Москва счита Запада за майстор на „цветни революции” и може да му отвърне „асиметрично” с военни методи.
 
„Войната в Европа не е нещо немислимо. Този, на когото му се иска да вярва, че войната в Европа е невъзможна, може да го чака сюрприз” – заяви миналата седмица американският генерал Стенли Маккристъл. Според Оскар Джонсън генералът е абсолютно прав и става дума за конфликт с Русия.
 
Според разпространено мнение, повишената активност на въоръжените сили може да доведе до случайно сблъскване и непреднамерена ескалация на напрежение. Русия обаче вече счита своите отношения със Запада като война, макар и без използване на оръжие, твърди експертът.
 
Според него, методиката на „цветните революции” „включва мащабно информационно настъпление, финансиране на НПО, използване на спецслужбите и дипломатически натиск – и всичко това е в името на демокрацията”.
 
Москва вижда като „цветни” не само арабските революции и метежът в Украйна (2014), но и уличните протести в Русия през 2011-2012 г.
 
„Русия вижда ставащото така: Западът се бори с нея, като използва слабостта на държавата и атакува с невоенни методи. Асиметричният отговор в очите на Русия може да бъде използване на традиционни военни методи” – твърди Оскар Джонсън. Според него, Русия или ще се стреми към „сделка” с администрацията на Тръмп, или пробва здравината на неговата привързаност към НАТО.
 
„Доколкото руският режим вярва, че с него воюват, и обосновава своята легитимност върху манталитета на обсадното положение пред лицето на западната заплаха, определено войната е мислима” – обобщава авторът.
 
Превод и редакция: БЛИЦ