Какви са сценариите за военното сътрудничество между Русия и САЩ в Сирия?
В понеделник, 22 януари, в руската авиобаза в Сирия имаше позвъняване от американските колеги. Чуждестранните военни предадоха разузнавателни данни с координати на бунтовниците от "Ислямска държава" близо до новия театър на военните действия в Сирия – град Ел-Баб.
В резултат, след известно време руските изтребители съвместно със силите на международната коалиция се насочиха към посочения район и унищожиха терористите, които се готвеха за настъпление срещу националната армия.
След този случай говорителят на Белия дом Шон Спайсър заяви, че Доналд Тръмп бил "пределно ясен", когато казал, че е "готов да работи с всяка страна, която иска да съкруши ИД", независимо дали това е "Русия или някоя друга".
"Пентагонът (на 24 януари) още по инерция отричаше да има каквото и да било сътрудничество с Русия срещу ИД. И докато новият министър на отбраната Джеймс Матис все още няма свой екип, е твърде рано да говорим за кардинални промени в американския подход към Русия", каза пред "Руски дневник" научният ръководител на Института за САЩ и Канада към Руската академия на науките (РАН) Сергей Рогов.
По думите му в края на тази седмица Тръмп ще посети Пентагона и ще постави пред военните новите задачи и цели в Сирия.
С какво ще се захване Русия?
Следващото място на бойни действия с участието на руските Въздушнокосмически сили (ВКС), според експертите, ще бъде провинция Идлиб, където по хуманитарни коридори от Алепо се преместиха над 30 000 бунтовници със семействата си.
"Сирийската армия, с наша подкрепа, се опитва да затегне обръча около терористите, като освободи западната част на провинция Алепо, а също и северната част на провинциите Хама и Латакия", каза пред "Руски дневник" военният експерт и заместник-директор на института на страните от ОНД Владимир Евсеев.
Бойните действия в този район ще продължат до лятото, а след това руските военни и сирийската армия ще се включат на източния фронт – към градовете Рака и Дейр ез-Зор.
"Надявам се по-активно да започнем да си взаимодействаме със САЩ в тази насока и войната в Сирия да не продължи повече от година", допълни Владимир Евсеев.
Американските сценарии за Сирия
Експертите са единодушни в едно – в решимостта на Доналд Тръмп и желанието да се сложи край на ИД.
"Може да има най-различни варианти: изпращане на сухопътен контингент в Сирия за водене на бойни действия; увеличение на финансирането на така наречената умерена опозиция и кюрдите, което ще предизвика крайно недоволство от страна на ключовия съюзник на САЩ в региона – Турция; а също и разработване на реален план за военно взаимодействие с Русия", коментира Рогов.
По думите на президента на Международния център за геополитически анализ, генерал-полковник в оставка Леонид Ивашов, съгласуването на целите и разпределянето на задълженията на фронта ще стане факт само след среща на президента на Руската федерация Владимир Путин с Доналд Тръмп.
"Идеята за взаимодействия с Русия ще се сблъска със сериозна съпротива в Пентагона. Но пък е крайно съмнително Тръмп и американското общество да се съгласят със сухопътна операция по афганистански или иракски сценарий за победата над ИД. Затова не може да се изключва вариант за военно сътрудничество", подчерта научният ръководител на Института за САЩ и Канада към РАН Сергей Рогов.
Ако стане така, то това ще бъде първият военен съюз между Русия и САЩ след Втората световна война. "Но да се говори за това е твърде рано", допълни Рогов.
Източник: Руски дневник
Последвайте ни
0 Коментара: