Когато от недостиг на желязо страдат всички органи и тъкани, болният се чувства изтощен и без капчица сили.
Едни от често срещаните състояния на организма през пролетта са умора и отпадналост. Не говорим за така познатата ни пролетна умора. Става дума за анемията, или както е по-популярна сред хората - малокръвие.
Причините за анемията могат да бъдат различни. Ще ги подредим по значимост:

ПРИЧИНА ПЪРВА
Най-честа причина за това състояние е дефицитът на желязо. А той може да бъде предизвикан от заболявания на храносмилателния тракт, черния дроб, бъбреците, понижаване на имунитета, хормонални нарушения. Ако изразходването на този микроелемент започва да преобладава над постъпването в организма, тогава нивото на хемоглобина в кръвта спада под 120 мг/л. Еритроцитите стават по-малко, отколкото е допустимата долна граница на нормата - 4 х 10 на 12 степен на един литър - за мъжете. За жените този показател е 3 х 10 на 12 степен. От това нарушение страдат органите и тъканите - те постоянно изпитват недостиг на кислород, нарушават се функциите им. А това неминуемо се отразява на състоянието на страдащия. Той изпитва слабост, виене на свят, шум и звън в ушите, ситни точици пред очите, учестено сърцебиене, задушаване, бледа кожа. Това в общи линии е списъкът на симптомите на страдащите от анемия.

ПРИЧИНА ВТОРА
Прекаленото увличане по вегетарианството. В този случай причината за анемията може да стане дефицитът на витамин В12, който участва в образуването на еритроцитите. Той се съдържа само в продуктите от животински произход - говеждо месо, свинско месо, жълтъците на яйцата, риба, мляко, айран, извара и сметана. При недостиг на този важен витамин възниква специфична форма на малокръвие - мегалобластна анемия. Симптомите са същите, както и при обичайната желязодефицитна анемия. В този случай обаче езикът изглежда много необичайно - като излъскан и полиран и се усеща парене.

ПРИЧИНА ТРЕТА
Ако сте прекалено увлечени по месни продукти и сладки неща и не се сещате да ядете зеленчуци, може да станете жертва на фолиево-дефицитна анемия. Тя е предизвикана от недостиг на фолиева киселина, която се съдържа в листните зеленчуци, прясното зеле и другите растения. За да не се стигне до малокръвие, е достатъчно да ядете от всичко, макар и по малко - растителни и животински продукти, защото крайностите не водят до нищо добро.

ПРИЧИНА ЧЕТВЪРТА
Една много рядка форма на анемията е хемолитичната. Тя се предизвиква от разрушаване на еритроцитите. При това се образува специфично вещество, наречено билирубин. Той прави кожата и лигавицата жълто оцветени.

Най-много желязо се губи по време на цикъл и бременност

Най-голяма нужда от желязо имат малките деца и подрастващите. Също така и бременните жени, както и тези в период на климакс, на менструалния цикъл и въобще - всички критични периоди. През месечния цикъл жените губят не по-малко от една чаша кръв (понякога и повече) и заедно с нея - от 15 до 250 мг желязо - в зависимост от интензивността и продължителността на менструацията.
При износване на едно дете майчиният организъм губи общо около 600 мг желязо. Ако жената реши да роди второ, трето, пък и повече, то запасите от желязо се изтощават. А те не са неограничени.
На мъжете повече им е провървяло в това отношение. Средно те губят само около 1 мг желязо на денонощие, затова рядко се сблъскват с анемия, но и при тях се случва. Тежките физически натоварвания, травмите, болестите, стресът и преумората водят до преразход на желязо и предизвикват малокръвие дори при силния пол.
За да установите, че вашият организъм има недостиг от този важен микроелемент, трябва да изследват кръвта ви, и то само като ви боцнат пръста. Хемоглобинът трябва да бъде не по-малко от 120 мг/л. Но дори и такъв резултат, който е удовлетворителен, не гарантира, че вие не страдате от скрит дефицит на желязо. Това означава, че въпреки нормалното ниво на хемоглобин вие проявявате симптоми и признаци на анемия.

Теобходим тест
СТРАДАТЕ ЛИ ОТ ЖЕЛЯЗОДЕФИЦИТНА АНЕМИЯ?

Отговаряйте само с “да” и “не” на поставените в теста въпроси.
1. Привърженик ли сте на вегетарианството?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
2. Обичате ли да ядете лук и чесън?
Да - 3 точки. Не - една точка.
3. Пиете ли много кафе и силен чай?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
4. Получавате ли кървене, независимо от какъв род?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
5. Обичате ли ароматични билки?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
6. Получавате ли често инфекции?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
7. Ядете ли много овесена каша и каша от елда?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
8. Пиете ли витаминни чайове?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
9. Обичате ли орехи и семки?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
10. Живеете само на млечни продукти?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
11. Често ли ядете говеждо печено?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
12. Страдате ли от бъбречнокаменна болест?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
13. Имате ли хормонални нарушения?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
14. Често ли изпадате в стресова ситуация?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
15. Страдате ли от хронични заболявания на стомаха?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
16. Приемате ли хормонални препарати?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
17. Постоянно ли ядете цвекло, тиква, патладжани?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
18. Пиете ли много алкална минерална вода?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
19. Често ли ядете червена боровинка?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
20. Страдате ли от хемороиди?
Да -1 точка. Не - 3 точки.
21. Консумирате ли леща?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
22. Налага ли ви се да дишате смога от градския въздух?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
23. Постоянен донор ли сте?
Да - 1 точка. Не - 3 точки.
24. Червата ви работят ли нормално?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.
25. Можете ли да живеете без зелени ябълки?
Да - 3 точки. Не - 1 точка.

РЕЗУЛТАТИТЕ

От 25 до 41 точки. Това може да означава, че вече имате дефицит на желязо. Необходимо е спешно да промените хранителното си меню и да започнете да приемате препарати за попълване на този дефицит. Разбира се, трябва да се консултирате с лекар и да си направите необходимите изследвания.
От 42 до 53 точки. Вероятно имате известен недостиг на желязо, въпреки че това още не се е отразило на общото ви състояние. Обаче трябва да промените хранителното си меню. Наблегнете на богатите на желязо продукти - говежди черен дроб и други субпродукти, яйчен жълтък, гъби, елда, овесена каша, бобови храни, спанак, листни зеленчуци, зеле, цвекло, моркови, ряпа, смокини, зарзали, сини сливи, мандарини, портокали, орехи. Полезни са и киселите плодови сокове - от грейпфрут, лимон, нар, портокал. Те помагат да се усвои желязото. Жените трябва допълнително да приемат препарати, особено в дните на менструация. Необходимо е да ограничите употребата на мазнини, млечни и тестени изделия. Излизайте по-често сред природата и се опитайте да игнорирате стреса.
Над 58 точки (особено ако се доближавате до 75). Вие сте просто “железен човек”, имате достатъчно желязо в организма си. Но това не трябва да ви отпуска. Водете здравословен живот, хранете се рационално и правилно, редовно проверявайте нивото на хемоглобина в кръвта си.