ДИАБЕТИЦИТЕ И ХИПЕРТОНИЦИТЕ СА НАЙ-ЗАСТРАШЕНИ ОТ ГЛАУКОМА
Глаукомата обединява група очни заболявания, които причиняват прогресиращо увреждане на очния нерв на мястото, където той се отклонява от окото, за да пренесе зрителната информация към мозъка.
Петранка Георгиева, Свищов
При липса на лечение повечето видове глаукома се развиват, без хората да усетят ясни признаци и симптоми за това, като постепенно те увреждат зрителната им способност. Глаукомата може да доведе и до слепота. Такова увреждане на зрението в повечето случаи е необратимо и по тази причина глаукомата се описва като “тихият крадец на зрение”.
И до днес няма лекарства за пълно излекуване от глаукома
Звучи невероятно, но е истина - до днес няма открит лек срещу глаукомата. Има все пак лекарства и оперативни методи, традиционни или с лазер, които могат да спрат или забавят постепенната загуба на зрението.
Ето защо ранното диагностициране на глаукомата е съществено важно за ограничаване на развитието на заболяването и за предпазване от възникването на сериозни увреждания и слепота. Вашият лекуващ очен лекар може да открие глаукомата в ранните є стадии и да ви посъветва за най-добрия метод на лечение.
Има няколко рискови фактора:
- хора на възраст над 40 години;
- които имат роднини, болни от глаукома;
- пациенти, които страдат от силно късогледство;
- болните от диабет;
- хора, страдащи от сърдечносъдови заболявания;
- които имат високо кръвно налягане.
При лечението на глаукомата се прилагат следните методи:
- медикаментозно;
- лазерно;
- хирургично.
Глаукомата е сериозно хронично заболяване, но ако бъде навреме диагностицирана, правилно лекувана и болният следва препоръките на лекуващия лекар, то може да води пълноценен живот.
Вечни ли са лещите или имат определени години на живот?
Може да се каже, че са вечни. Правени са опити и е установено, че лещата съвсем спокойно може да бъде понесена от човешкото око в продължение на 80 години. Това е практически един цял човешки живот. Така че ако се имплантира на един млад човек, той може да завърши живота си с тази леща.
Но има и още нещо - тъй като технологиите се развиват много бързо, повечето от пациентите предпочитат да си сложат по-съвременна леща и в този аспект вече е възможно да се отстрани старата изкуствена леща и да се имплантира нова, по-съвременна, с по-добри качества.
Последните лещи, които различните фирми разработиха, са такива, през които може да се вижда в условия на намалена светлина - при сумрак, при нощно движение, при каране на автомобил през нощта. Те дават наистина един много добър образ и възможност на пациента да се чувства комфортно, да си върши работата добре, без да се напряга и без да се притеснява.
КОИ СА СИГНАЛИТЕ ДА ОТИДЕМ НА ОЧЕН ЛЕКАР?
Аз съм на 49 години. Имам роднини, които са болни от глуаукома. Кога трябва да отида на лекар, за да не допусна и аз да се разболея?
Жечка Гелева, Варна
Ако отговаряте на следните условия:
- ако сте над 40 и имаме един или повече рискови фактори;
- затруднено зрение при намалено осветление;
- честа смяна на очилата;
- необичайно главоболие и болки в очите;
- замъгляване на зрението;
- цветни кръгове около ярки светлинни източници;
- загуба на периферно зрение.
Изследвайте вътреочното си налягане!
Има няколко вида изследвания, с които може да се докаже наличието на заболяването:
- проверка на зрението;
- измерване на вътреочното налягане;
- изследване на зрителното поле;
- изследване на зрителния нерв.
ЛЕЩИТЕ РЕШАВАТ ПРОБЛЕМА СЪС СТАРЧЕСКОТО ПЕРДЕ
При какви заболявания на очите, освен глаукомата, се препоръчва слагането на леща?
Янка Борисова, Плевен
Основно това е старческото перде - отстранява се помътнената леща и се имплантира нова, изкуствена. Но все повече лещи се имплантират и когато няма заболяване. Това са така наречените рефрактивни лещи, с които се компенсират по някакъв начин недостатъците на човешкото око - тоест с тях се премахва нуждата от очила.
При какъв диоптър се слагат лещи?
Възможно е при всякакъв диоптър. Разбира се, това е една операция, която е по-скоро естетика, отколкото лечебен метод.
Лещите могат да се имплантират на всякаква възраст. Въпросът е каква точно да е лещата, но това вече опира до избора на пациента и до финансовите му възможности.
По-младите обикновено избират по-добри лещи - те могат да си ги позволят. При по-възрастните у нас компромисът е свързан с парите и те избират твърди лещи. Сега можем вече да кажем, че у нас имаме всичко.
Последвайте ни
0 Коментара: