НЕ БЪРКАЙТЕ КОЛИТА С КОЛИКИ!
ТОЧНА ДИАГНОЗА
Малко са щастливците, които никога не са изпитвали болки в червата, съпроводени с къркорене и с издуване на корема. Това е първият признак на колита.
Другите типични симптоми на това заболяване са редуването на запек с диария. Много хора страдат от колит на периоди, а някои постоянно се мъчат.
Понякога пациентите объркват колита с колики в корема - просто по съзвучие. Това са различни неща. Чревните колики (наличие на резки пристъпообразни болки) могат да схванат човек и при колит, но наименованието на заболяването не е свързано с това. То произтича от гръцката дума “колон” (дебело черво). А окончанието на думата на “ит” значи възпаление.
Колитът е възпалително заболяване на дебелото черво и по-точно на лигавичната му обвивка. Причините за появяването му могат да бъдат различни.
В зависимост от причините има пет вида колит
ИНФЕКЦИОЗЕН КОЛИТ: МИКРОБИТЕ ПОПАДАТ В КРЪВТА
Той протича най-бурно. Най-често е предизвикан от чревни бактерии (салмонела и дизентерини), но възбудители могат да се окажат и туберкулозни, и холерийни бактерии. Причина за появяване на колит могат да бъдат и паразити като глисти и амеби, попаднали в организма от замърсена вода или лошо измити плодове и зеленчуци. Патогенните микроорганизми увреждат лигавичната обвивка на червата и се развива възпалителен процес. Стената отича и се нарушава нормалното й свиване. А веществата, отделяни от микробите, попадат в кръвта и водят до повишаване на температурата. Често възпалителният процес помага за образуване на хронични огнища на инфекция, а ако е в по-тежка форма, допринася за възникването на дизентерия и на салмонела.
ИСХЕМИЧЕН КОЛИТ: МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ОПЕРАЦИЯ
Среща се обикновено при възрастните хора, възниква от нарушаване на кръвообращението в дебелото черво - хронично или остро. Основната причина за исхемичния колит е свиване на кръвоносните съдове на дебелото черво поради това, че са атеросклеротично повредени. При хронично нарушаване на кръвообращението в дебелото черво болките се появяват след 30-60 минути след ядене. Приемът на по-голямо количество храна провокира болестни пристъпи, които са интензивни и продължават няколко часа.
Най-тежката форма на исхемичен колит е свързана с тромбозите и с емболиите. Ако се откъсне тромб и попадне в кръвоносните съдове, снабдяващи с кръв дебелото черво, той може да запуши долната надиплена артерия. При пълно запушване се получава некроза на дебелото черво. Проявява се с болки в лявата половина на корема, появяват се признаци на чревна непроходимост, кръвотечение, а впоследствие - перитонит (възпаление на коремната кухина).
Понякога исхемичният колит има епизодична форма, която се изразява в частично запушване. На болния се назначават лекарства, намаляващи спазмите. При гангренозна форма се изисква хирургична намеса.
ЛЕКАРСТВЕН КОЛИТ: ОТ МНОГО РАЗСЛАБИТЕЛНИ
Провокира се от продължително приемане на разслабващи средства, на антибиотици и на други лекарства.
ТОКСИЧЕН КОЛИТ: ЗЛОУПОТРЕБА С ТЕСТЕНИ ИЗДЕЛИЯ
Възниква от отравяне с токсични вещества.
Освен това често се разболяват хора, допуснали продължително неправилно хранене: прекалената употреба на тестени изделия, на пържено месо, злоупотреба с алкохол, еднообразно ядене. Не на последно място като причина е и хроничният стрес.
НЕСПЕЦИФИЧЕН ЯЗВЕН КОЛИТ: ОСНОВНА ПРИЧИНА - АЛЕРГИИ
Това заболяване се среща често. То е хронично възпаление с развитие на язвено-некротични изменения в лигавичната обвивка на правото черво. Болестта може да се прояви с диария, с кръв и със слуз, с болки в корема и със загуба на тегло.
Причините за язвения колит не са напълно ясни. По всичко се вижда обаче, че основна причина за неговото възникване са алергиите. В много случаи, за подобряване състоянието на болните, се препоръчва изключване от менюто на мляко и на яйца. Някои специалисти свързват това заболяване с прекарани в детството инфекции и с изкуствено кърмене. Значение има и наследственият фактор. При неспецифичния язвен колит се нарушават имунните процеси: в утайката на кръвта се образуват антитела, което води до покриване с гной и с язви на лигавичната обвивка и оттам - до колит. След това в процеса се включва вторичната инфекция (чревната микрофлора) и се получава увреждане на нервния апарат на червата.
Диагнозата язвен колит се установява след изключване на всички други причини за заболяването. Важно е да се знае, че при занемаряване и при неправилно лечение на язвения колит може да се стигне до злокачествени образувания.
Кратка справка
- Степента на изменение в дебелото черво при колит може да варира от леко възпаление, предизвикващо неприятни усещания и слаби болки във вид на спазми, до образуване на язви на лигавичната обвивка. Много често при колита се възпалява цялото дебело черво (панколит).
ХАРАКТЕР И ПРОТИЧАНЕ НА КОЛИТА
Ерозивни изменения на дебелото черво
Острият колит, както всички остри възпалителни процеси в организма, които имат стремително начало и протичат бурно, продължава от няколко дни до няколко седмици.
Хроничният протича вяло и може да притеснява болния до края на живота му.
При острия колит се появява остра болка от спастичен характер, къркорене в корема, загуба на апетит и обща отпадналост. Фекалиите са редки, примесени със слуз, понякога и с кръв. В повечето случаи температурата се повишава до 38 градуса, човек ходи до тоалетната до 10-15 пъти в денонощие. Острият колит често е съпроводен с възпаление в тънките черва (остър ентероколит), а понякога и в корема (остър гастроентероколит).
Основната проява на хроничния колит е редуване на запек с диария. Често, след ходене по голяма нужда, болният остава с усещането за непълно освобождаване на червата. А понякога се появяват лъжливи позиви за ходене в тоалетната, съпроводени с отделяне на газове.
За болните с хроничен колит е характерна обща слабост, бързо уморяване, главоболие, намаляване на работоспособността, нарушаване на съня.
Намаляването на теглото при хроничен колит често е свързано с намаляване количеството на употребяваната храна от страх, че ще се усилят болките, а така също и на продължително спазване на подходяща диета. Може да се стигне до хиповитаминоза и до анемия, които често са следствие от безразборен прием на антибактериални препарати (много антибиотици се отразяват пагубно на нормалната чревна флора, която неминуемо участва в синтеза на витамините и биологично активните вещества).
КАК СЕ ПОСТАВЯ ДИАГНОЗАТА
При появяване на описаните симптоми е необходимо да се направи изследване. Чревните заболявания се лекуват от специалисти-гастроентеролози, но диагностиката може да се проведе и от терапевт. При подозрение за колит на пациента се провеждат различни изследвания - бактериологични, ендоскопични, хистологични и рентгенологични.
Обикновено в началото се изследват фекалиите за наличието на яйца на чревни паразити, на паразитни прости и патогенни бактерии (бактериологичен анализ).
Ако не се открие възбудителят, се провежда инструментално и рентгенологично изследване на червата с помощта на гъвкав уред, което позволява да се разгледат долните отдели на дебелото черво.
ВНИМАНИЕ!
- При колоноскопия се изследва участъкът от дебелото черво по дължина 1-1,5 метра. При ректороминоскопия с помощта на специален апарат (ректоскоп) се преглежда участък само от 30 сантиметра. И колоноскопията, и ректороманоскопията често откриват отоци, кървене, по-рядко - ерозивни изменения, натрупване на слуз или изтъняване и бледност на лигавичната обвивка. При откриване на подозрителни участъци се прави биопсия.
Един от рентгенологичните методи се нарича иригоскопия, при който дебелото черво предварително се пълни с контрастни вещества. Иригоскопията при колита не открива особени изменения в дебелото черво, а само регистрира функционални нарушения (ускорение или забавяне на перисталтиката на дебелото черво, спастични свивания на стените). При тежки форми на колит, релефът на лигавичната обвивка на червото е изменен поради възпалителни отоци и инфилтрации, а в някои случаи се наблюдават участъци с ръбесто-възпалителни свивания на дебелото черво.
При необходимост се назначава ултразвуково изследване на органите в коремната кухина.
Кратка справка
- Болките при хроничния колит обикновено са тъпи, понякога спастични. Локализират се обикновено в долната част на корема, понякога в лявото подребрие, намаляващи след изпускане на газове, след дефекация, а така също след затопляне и приемане на спазмолитични средства. Често се появяват прилошаване, оригване, горчивина в устата, издуване и къркорене на корема.
Последвайте ни
искам да попитам вазможно ли е след като е направена ендоскопиа да има болки в корема в ляво ниско долу нямам гинекологични проблеми и ендоскопията не показа нищо лошо но си имам болки в лявото подбедрие понякога гърба дори и в дясно на стомаха имам леки болки дтивам на прегледи и ми казват че всичко е наред моля ви дайте ми съвет
Имам колит който го получих в следствие на прекомерна употреба на разслабителни ,защото много исках да отслабна ,а не защото имам проблеми с ходенето по голяма нужда.Дебелото ми черво е със стеснение от 8 мм. Има периоди когато колита ми е много обострен и ме боли целия корем и ячници и кръст и даже областа под гърдите самите ребра затова си милсля ,че е нормално при теб да имаш болки.И аз ходих на какви ли не доктори защото не вярвах ,че е от колита ,но за жалост от това е.
Кажете ми какви лекарства приемате за вашия колит, защото аз пия Салофалт, но постоянно ми се налага да коригирам дозата и освен това много лесно настивам!Ако можете ми пишете на e-mail:pepikdim@abv.bg Благодаря ви много P.S. Освен това ми пишете от кога имате това заболяване и как сте го открили?
Аз използвам мезинфорте и дегизан
До коментар [#1] от kamelia
До коментар [#1] от kamelia
Аз се казвам Иванка и съм на 62 години от Монтана. От много години страдах от колит- подуване, болки ,къркорене, бех станала като балон. Ходих по лекари, изпих една торба с лекарства и нищо. Отначало се радвам ,че вече нямам проблем и ми е минало и само да хапна малко пържено- настава кошмар в тоалетната. Една съседка ме посъветва да си взема добавка за червата и стомаха и да я пия поне 4 месеца. Нейна сестра е отървала полипи на червата с тази добавка и аз реших да пробвам.Направи ми впечатление ,че още на 3 ден почнах да махам много газове и постепенно корема ми се скри. Пих така с чая сутрин и вечер и вече на 3 месец бех здрава. Продължих профилактично да пия още един месец и да чукам на дърво вече повече от 1 година ям пържено, пия си ледена вода, обичам люто и газирано и ми няма нищо. Не се мъчете , а ми пишете. Тук не дават да се пишат имена . На всеки ще дам адреса да си купите и вие и да ви мине. ваниа110@абв. бг
Моля ви пишете ми точно какво сте пили за колит
Бихте ли ми казали каква е добавката за колита. И аз имам,цял живот,но по празниците ме съсипа.
Как мога да се свържа с вас? Имам колит цял живот,а сега по празниците ме разсипа
Моля ви кажете ми каква е добавката аз съм на 35 и положението е страшно. Имейла ми е palarma@abv.bg
Moje li telefon za vrazka s vas
Здравейте. От къде мога да си за купя тези лекарства. Благодаря.
Здравейте,може ли да ми пишете каква добавка сте използвали .Благодаря.Потърсете ме в фейсбук Венета Гунгалова а тел. 0895796567 .Благодаря
Аз го имам този проблем от около 3 месеца къркарят ми червата и имам туптене мранучкане по тялото според вас дали става въпрос за колит или е нещо друго?
Здравейте какво пиете за колита,какви билки,може ли на личен чат? Предварително благодаря!
Иванка.Намерете ме във Фейса моля ви Мими Желева.Много ви моля .
Искам да попитам,освен болките,газовете като хапнете Имате ли фалшиви позиви по голяма нужда.?Преследваме все едно разстройство ще имам.Имам миналото лято правени,колоно и гастроскопия. Откриха,хроничен гастрит,рефлукс,хиатос плъзгаща херния и ми казаха на психична основа е.След колоната получих тея по обострени преследвания а от скоро и фалшиви позиви за дефикация.
Моля някой който се е отървал от колита да ми пиши в фейса че много съм притеснена.Пиша се Mimi Jeleva
Може ли повече инфо какво точно сте пила когато сте имали болки при колит. Какви по точно билки? Благодаря
Моля ви напишете ми какви точно билки сте пили и от къде да ги закупя. iskrata 2411@gmail.com Благодаря