ИМА НАЧИНИ ДА ПОБЕДИМ ДЕПРЕСИЯТА!
С всяка изминала година броят на хората с депресия расте. Това е едно много сложно и изтощително заболяване, което влошава качеството на живот.
Яна Димитрова, Хасково
Депресията основно се изразява в угнетено състояние на духа и неспособността на човек да се радва на каквото и да било. Всеки може в определен момент да се почувства в лошо настроение, но при здравите хора това преминава с времето. А хората в депресия непрекъснато се намират в такова състояние - забавено мислене, понижена активност, притъпяване на всички психологични атаки.
Агресията не е характерна за хора в депресивно състояние, но са възможни хистерични разстройства. Тези хора често се самообвиняват.
При средна и лека форма депресията се проявява по друг начин. Човек не се отказва от обичайните си занимания, но ги върши сякаш насила. Може да спре да общува с приятели, може да изчезне апетитът му и нищо да не го радва.
Депресията е свързана с разстройство на емоциите. Причините могат да са най-различни и много. Като се започне от някаква болест и се завърши със сериозна психична травма, например смърт на близък човек.
Съществува и наследствена предразположеност към депресия. Това не означава, че тя задължително ще се предаде от родители на деца, защото човек наследява не самата болест, а структурата на тялото и характера на личността с предразположение към депресия.
Неприятностите в работата също могат да доведат до депресивно състояние. Ако тя е тежка и изтощителна, ако не носи радост и е съпроводена с отрицателни преживявания, наистина може да доведе до депресия. В днешно време това много често се среща.
ВЯРАТА В СОБСТВЕНИТЕ СИЛИ Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕКАРСТВО
Как да избегнем емоционалния срив и стресовете в днешното напрегнато време?
Георги Атанасов, Свищов
Едва ли има по-подходящ съвет от това всеки да се стреми да повиши съпротивляемостта срещу проблемите. Ние много пъти сме писали за стреса и борбата с него. Всеки може сам да прецени и да предприеме необходимото, за да облекчи живота си, да не допуска депресия. Навремето един френски учен - Ален Бомбар, се отправил на плаване по Атлантическия океан само с една надуваема лодка, без да е моряк. Хранел се с каквото Бог дал, почти гладувал, подлагал се на много опасности, но не губел надежда, че ще успее. И успял - преодолял Атлантика! Така доказал, че човек може да преодолее най-жестоките житейски несгоди и изпитания, без да изпада в депресия. Всъщност това била целта му.
Нека напомним и колко хора успяват да победят неизлечима болест. Достатъчно е дори да погледаме параолимпийците, инвалидите, които постигат спортни успехи. Когато ви обхванат тъга и душевна болка, си спомнете за такива хора. Това повишава силата на духа и увереността в себе си. Ето това е една добра терапия.
ИЗПИТАНИЯТ МЕТОД НА КИТАЙСКИТЕ МЪДРЕЦИ
Как може човек да се научи да премахва напрежението от себе си, или както сега модерно се нарича “да си проведе автотренинг”?
Веселина Димитрова, Велико Търново
Ние всички наистина трябва да се научим в този напрегнат живот да се вслушваме в своя организъм и по възможност сами да му помагаме да се справи с проблемите.
На пръв поглед на човек му се струва, че като излее навън негативните емоции и - готово - справил се е със стресовата ситуация. Но това не е решение, както не е решение и дори е още по-зле човек да “трупа” в себе си негативите. Рано или късно това ще доведе до непредвидими последствия. Затова е толкова важно да се научим сами да премахваме напрежението.
Ако усетите как агресията ви нараства, ако усетите раздразнение или гняв, веднага излезте от помещението, най-добре на улицата. Там можете да бъдете сами със себе си и да опитате да приложите стария метод на китайските мъдреци. Просто ходете, отмервайте крачките си на всяко вдишване и издишване. И на всяка крачка си казвайте например:
- на вдишване - “разбирам, че в момента съм злобен и обиден”;
- на издишване - “осъзнавам, че обидата няма да реши проблемите ми”;
- на вдишване - “разбирам, че е вредно да се гневя”;
- на издишване - “смятам, че много скоро ще се успокоя”;
- на вдишване - “имам достатъчно сили да се погрижа за себе си”;
- на издишване - “вземам нещата в свои ръце”.
След 10-15 минути подобна саморегулация изцяло може да ви успокои и така да вземете правилното решение. По подобен начин можете да се справите и със страховете си.
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ДЕПРЕСИЯТА
Как може човек да разбере, че става дума именно за депресия, а не просто за потиснато настроение? Къде е границата, която отделя душевната болка и тъгата от истинската болест?
Теодора Тодорова, Бургас
Тъгата предизвиква емоционална потиснатост и това е напълно естествено. Но здравият човек постепенно преодолява това състояние. Както се казва, времето лекува. Ако няколко месеца след тъжното събитие животът си остава безрадостен както преди, ако човек вижда целия свят около себе си сив и безрадостен, това вече е сигнал за тревога.
Но нито страдащият, нито неговите роднини могат да определят границата, разделяща потиснатото настроение от болестта. Защото всичко е строго индивидуално. Едни и същи симптоми при един човек могат да бъдат проява на неговата индивидуална психика, а при друг - признак за болестта.
Между другото, така е и с другите заболявания. Например при някои хора кръвно налягане от 140 горна граница не предизвиква неприятни усещания, но при други предизвиква хипертонична криза. И само лекарят може да определи това.
В днешно време се забелязва една много неприятна тенденция - психичните разстройства, вкл. и депресията, могат да се маскират като физическо неразположение.
Някой усеща болки в сърцето, обръща се към кардиолог и приема препарати, а симптомите не преминават. Друг получава болка в корема, толкова силна, че се налага да вика “Бърза помощ”. Лекарят обаче не може да постави диагноза, защото не открива увреждания в стомашно-чревния тракт.
Това може да продължи дълго, докато накрая болният попада при невролога. И от- там - при психиатъра. Той назначава антидепресанти и болките в сърцето или в стомаха наистина преминават.
ПОНЯКОГА НЕ МОЖЕ БЕЗ МЕДИКАМЕНТИ ИЛИ ПСИХИАТРИЧНА ПОМОЩ
Може ли съвременната медицина да помогне на хора, страдащи от депресия?
Илиана Димова, Стара Загора
Да. Съвременната медицина може да помогне на страдащите от депресия хора. И в повечето случаи се получават добри резултати, защото тази болест не разрушава личността. А най-тежката форма на депресия се среща много рядко, защото се появиха много нови препарати, които могат да победят болестта.
Задълбочената депресия е много мъчително състояние. Човек се измъчва буквално като звяр в клетка. Той възприема като спасение дори смъртта, защото състоянието му е непоносимо. От една страна, жадува за смърт, за да се спаси, от друга - не може да стигне до самоубийство, няма сили за това.
Когато на такъв човек се дадат антидепресанти, силите му полека-лека се завръщат, но апатията и чувството за безнадеждност остават. Това е много опасен момент от терапията и болният трябва да бъде наблюдаван от лекар.
Не можем да подминем факта, че много хора не се обръщат навреме към психиатър, а това задълбочава състоянието. Но не всеки случай на депресия изисква лечение при психиатър. Например във Франция депресията се лекува от терапевтите, психиатърът само потвърждава диагнозата. Време е и в България да се предприемат по-ефикасни инициативи за диагностициране и лечение на депресията.
ВНИМАНИЕ!
Много хора все още наричат психиатричните клиники “лудница”. Това си е чист предразсъдък - всички го знаем и го усещаме в една или друга степен. И той не може да се изкорени за една, две, три години. Има различни видове депресия. И лечението е различно. Няма нищо срамно и страшно човек да се лекува в такава клиника. Така ще бъде наблюдаван непрекъснато от специалист, където може да се проследяват неговите реакции по време на различни ситуации.
Ако вашият близък има проблеми, вие трябва да го уговорите да се обърне към специализирана клиника. От това ще има полза и той, и цялото семейство.
Последвайте ни
1 Коментара: