Д-р Бончо Бонев, невролог: Oстеохондрозата може да се излекува
Често казваме, че всички болести са от нерви. И до голяма степен сме прави. Не само нервните стресове, които влияят пагубно на организма, но и нарушенията в гръбначния стълб при остеохондроза, травма и дори простудите са в състояние “да ни изкарат от строя” за дълго време.
- Д-р Бонев, с какви заболявания най-често се сблъсква лекарят невролог?
- Основно със заболявания на гръбначния стълб и преди всичко остеохондрозата и свързаните с нея многобройни неврологични и съдови нарушения. Например т.нар. транзиторни исхемични атаки, а също и вертебробазиларните нарушения - това означава влошаване на кръвотока в гръбначномозъчната артерия и основната артерия на главния мозък.
- Какво значи транзиторни исхемични атаки?
- По-рано ги наричаха микроинсулти. Транзиторни значи преходни, а исхемични - получени в резултат на прискрипване и притискане. Транзиторните исхемични атаки често възникват заради шийна остеохондроза. Артериите в нашия гръбначен стълб в областта на шията влизат вътре в него и преминават вътре през костния канал. Този канал и бездруго е тънък и ако настъпи разместване на шийни прешлени, той се притиска, притискат се и всички кръвоносни съдове. Това нарушава постъпването на кръв към главата и съответно оттичането на тази кръв. Както намаленото постъпване на кръв към главата, така и нарушеното оттичане на тази кръв предизвикват сходни симптоми. Това са
главоболие, прилошаване, виене на свят, дори панически атаки, пристъпи на страх и задушаване
Не е изключено да се колебае и кръвното налягане - понякога се повишава, друг път се понижава. При нарушеното оттичане възниква повишаване на вътречерепното налягане. И пак главоболие с пулсиращ характер, прилошаване и повръщане.
- В тези случаи как може да се помогне на болния? С лекарства ли?
- Разбира се, препаратите разширяват кръвоносните съдове, подобряват трофиката на тъканите и консумирането от тях на кислород и полезни вещества. Но когато съществува механична причина - притискане на кръвоносни съдове, разместване на прешлени, тогава лекарствата няма да помогнат. Тук идва ред на мануалната терапия и остеопатията, а лекарствата са допълнителен метод.
Желателно е да се започне с по-безопасните методи –
хирудотерапия, рефлексотерапия. Основните методи обаче така или иначе са мануалната терапия и остеопатичното въздействие.
- Тези методи водят ли до излекуване, или само временно облекчават симптомите?
- Всички живеем напрегнато и под стрес. Подложени сме на много отрицателни емоции, работим дълго време на компютъра, седим пред телевизора. Всичко това възвръща болестта, но след сеанси по мануална терапия ремисията е много по-дълга, отколкото след лечение с лекарства. Ако си направите труда да
спортувате, да плувате и се разхождате, проявите на остеохондрозата могат и съвсем да изчезнат
Недостигът на движения и чист въздух, както и хроничните стресове са в състояние да върнат болестта в самото начало.
- А по какъв начин действат стресовете?
- При стрес организмът отделя голямо количество хормони и се получава хормонално и нервно изтощение. Ето затова хората казват, че всички болести са от нерви. Механизмът на въздействие на стресовете е много сложен и не е докрай изучен и изследван. Но на практика хората се оплакват така: “Докторе, ако малко понервнича, започва да ме боли кръстът”. Това е свързано с мозъка, с нервната система. Не е изключено човек да понервничи и да си предизвика инсулт. Това вече всички го знаят. Но може би са малко тези, които са чули, че радикулитът също може да се провокира от нервничене и стресови ситуации.
- Правилно ли ви разбирам, че микроинсултът и обикновеният инсулт са различни неща?
- Да, затова наричат микроинсулта транзиторна исхемична атака - кръвоносните съдове получават временни спазми. Съседните тъкани не страдат, няма органични изменения, има само функционални нарушения.
Но има и исхемични инсулти - ако спазмите обхванат значителна област от мозъка и продължат дълго. Тогава мозъчните тъкани страдат, а някои клетки умират, което вече е необратимо. Много по-рядко, но все пак се случва и по-тежко състояние - хеморагичен инсулт, когато при спукване на кръвоносен съд се получава кръвоизлив в мозъка.
- Свързано ли е възникването на инсултите с нарушения на кръвното налягане?
- Колкото по-високо е кръвното налягане, толкова по-голям е рискът от хеморагичен инсулт
При хипертоници с “голям стаж” този вид инсулт настъпва по-рядко, защото техните кръвоносни съдове са разширени, а стените удебелени. Това е резултат от атеросклерозата. Много по-опасно е, когато кръвното налягане рязко се повиши при относително здрав човек. И това се случи вследствие на тежък стрес или притиснати шийни артерии. При неподготвени съдове това може да доведе до спукване на този кръвоносен съд.
Исхемичен инсулт може да възникне и при ниско кръвно налягане. То се получава пак от спазми на кръвоносните съдове. В крайна сметка нищо не става без причина. Така и гръбначният ни стълб: търпи, търпи и се стигне до хронични изменения. А след това някакъв внезапен фактор предизвика притискане на нерв или кръвоносен съд.
- Какво се прави, ако човек почувства рязка болка в гърба или кръста? И какво мислите за операцията на гръбначния стълб?
- Вика се “Бърза помощ”
А основното лечение е система с обезболяващи, противовъзпалителни, хормонални и противооточни препарати. Следват физиотерапия, масажи, лечебна физкултура. По отношение на операцията - понякога тя е единственият изход от ситуацията - притиснати са важни кръвоносни съдове или нерви и само по оперативен начин може да се помогне, дори да се спаси живот. След операцията обаче е възможно да се променят физиологичните извивки на гръбначния стълб и да се повиши натоварването на някои прешлени за сметка на други. Затова първо трябва да се приложат всички консервативни методи
и в краен случай се стига до операция
- Препоръчвате ли някакви упражнения?
- Препоръчвам, разбира се. Но трябва много да се внимава - едно и също упражнение може да помогне, а може и да нанесе вреда.
Много е важно да се научите да отпускате шията си.
Представете си, че ви е натежала главата и се е отпуснала на гърдите ви. Вие я повдигате, а тя сама пак се отпуска и се клати настрани под собствената си тежест. Тогава сложете ръка на главата си и я изпънете, за да се разтегнат прешлените и мускулите на шията, а и по-надолу. След това ту с едната, ту с другата ръка накланяйте глава ту към едното, ту към другото рамо, а тя да се съпротивлява. Повярвайте, ако се научите да отпускате и отслабвате шията си, а не да е напрегната и едва ли не каменна, тогава
няма да ви се наложи да ходите при невролог
- С какво може да се помогне при възпаление на седалищния нерв?
- Причина за такова състояние най-често е поясната остеохондроза. Има упражнения и за такава болка. Но добре помага хирудотерапията. Ако усещате болка, задължително ще се получат оток и спазъм. Тези три симптоми взаимно се засилват един друг. Затова, ако премахнете отоците чрез хирудотерапия, ще намалее спазъмът, нервът ще се освободи и болката ще намалее. Ако мануалните методи премахнат механичното притискане, ще изчезнат и възпалението, и отокът, и болката. Това, което можете сами да направите, е да намалите натоварването. Носете корсет. Нагрявайте кръста със сухо и топло - кожен колан например, защото сгряващите мехлеми могат да предизвикат изгаряне, което ще увеличи отока и болката. Грейка може да използвате, но пак трябва да не се прекалява, заради отока. По-полезно е торбички с пясък или сол. Трябва да се чувствате комфортно, а не да се изгорите.
- Допустимо ли е човек сам да изтяга гръбначния си стълб?
- Да, но много внимателно. В никакъв случай не трябва да се пробвате на висилка, още по-малко да скачате от нея. Това може да е опасно. Намерете друг по-мек начин да се изпънете.
- С какво още могат да си помогнат хората, които се измъчват от неврологични болки?
- Да отидат на море,
солената вода е много полезна
Може и на басейн - да не е студен обаче. Водата премахва вертикалното напрежение в гръбначния стълб, отпуска го и му придава физиологичната форма, която е най-подходяща за него.
- А полезни ли са баните със сол?
- По принцип са полезни, но ваните не са достатъчно големи, за да може човек максимално да изпъне гръбначния си стълб.
- Ще дадете ли някакви съвети за храненето?
- Не яжте солено и лютиво, защото засилват възпалението и отоците на нервната тъкан. Не пийте бира в големи количества, а при болки въобще се откажете от нея. Ако си пийвате ракия по празниците, не замезвайте със солени мезета. Това, което искам да препоръчам и което е много важно, е да избягвате стресовете най-вече. Спортувайте - за всяка възраст си има подходящи упражнения. Периодично се преглеждайте при специалист. Не чакайте да ви заболи и тогава да отидете. Нали винаги така казваме - по-лесно е да се предотврати, отколкото след това да се лекува.
Едно интервю на Янка БОЯДЖИЕВА
Последвайте ни
1 Коментара: