15 СЪВЕТА ПРИ ВАРИКОЦЕЛЕ
Откажете цигарите и алкохола, наблегнете на витамините и физическите упражнения, избягвайте лубрикантите и високите температури
Варикоцеле се развива най-често у подрастващи, когато тестисите нарастват значително за кратък срок от време и по тази причина се нуждаят от сериозно кръвоснабдяване, за да се покрият повишените нужди от кислород и хранителни вещества. След като повече кръв идва в тестисите, то и повече кръв се оттича от тях. Ако клапите не функционират правилно, това голямо количество кръв не може да се изнесе чрез вените и остава в скротума.
Ако голямо варикоцеле се развива у мъж след пубертета, той трябва да бъде прегледан и да се изключи наличието на тумор в коремната област, който притиска вените и по този начин затруднява оттичането на кръвта към сърцето.
Какви са последствията от варикоцеле?
- може да наруши фертилността, като значително намали качеството и количеството на спермата;
- може да увреди тестисите и да попречи на техния правилен растеж. Това увреждане е прогресивно и често състоянието се влошава с времето.
Ако подрастващ мъж има едностранно варикоцеле, тестисът от тази страна може да не се развие толкова, колкото този от другата и да остане забележимо по-малък. Това е сериозно състояние, тъй като по-малкият тестис по принцип произвежда значително по-малко сперматозоиди в сравнение с тестис с нормални размери.
Ако варикоцеле се лекува по време на юношеството, тестисът може да започне да расте и да нормализира размерите си.
Ако лечението започне в по-късна възраст, възможно е тестисът да не нарасне до нормалните си размери, но въпреки това да се подобри сперматогенезата.
Какви мерки трябва да вземете
- Престанете да пушите: токсините в цигарите намаляват концентрацията на спермата с 23% и подвижността - с 13%. Пушенето повлиява по оста хипоталамус - хипофиза - гонадотропен хормон - нива на естрадиол и естрон (естрогени, хормони, които се намират в по-високо количество при жените).
- Намалете алкохола: умерената употреба на алкохол не засяга мъжкия фертилитет. Прекалената употреба на алкохол потиска хормоналната ос. Той може да предизвика чернодробни проблеми и промени в храносмилането, което от своя страна също уврежда продукцията на сперматозоиди.
- Избягвайте лубрикантите: повечето вагинални лубриканти (включително слюнката) са токсични за сперматозоидите. Двойката трябва да избягва употребата им през фертилните дни на жената.
- Правете физически упражнения: аеробиката и умерените тренировки помагат да се повиши нивото на тестостерона, което от своя страна води до повишена продукция на сперматозоиди. Дозираното физическо натоварване може само да е от полза. Обаче бягането на дълги разстояния (повече от 100 мили седмично) и карането на велосипед (повече от 50 мили седмично) може да намали сперматогенезата. Тези физически натоварвания трябва да бъдат умерени при мъже, които искат да имат деца.
- Избягвайте високата температура: всички фактори, които повишават локалната температура около скротума, могат да имат отрицателно влияние върху сперматозоидите. Трябва да избягвате високите температури на сауната и горещата вана.
- Приемайте витамини (антиоксиданти): молекули, наречени активни свободни радикали, нормално се намират в спермата. Когато свободните радикали присъстват в по-голямо количество, тяхното натрупване може да доведе до значително увреждане на сперматозоидите. Следните витамини и минерали помагат за неутрализирането на свободните радикали, с което намаляват техния увреждащ ефект:
- Витамин C - незаменим за синтеза, развитието и поддържането на нормални сперматозоиди. Също вероятно намалява аглутинацията на сперматозоидите (слепването им един за друг).
- Витамин Е - предполага се, че намалява вредното действие на свободните радикали, като предпазва от оксидиране на полиненаситените мастни киселини (които са елемент от клетъчната мембрана) и други - чувствителни субстанции, като витамин А и аскорбинова киселина (витамин C).
- Витамин B9 (фолиева киселина) - неговият дефицит се свързва с намаляване броя на сперматозоидите и ниска спермална концентрация.
- Цинкът също е важен за нормалното функциониране на простатата, която произвежда част от спермалната плазма.
Как се лекува варикоцелето
Златният стандарт е операцията по отстраняване на варикоцеле (варикоцелектомия). Разрезът е около 2,5 сантиметра над основата на пениса и около 2,5 сантиметра встрани от всяка страна, ако се оперира двустранно варикоцеле. По време на операцията се използва оперативен микроскоп и под негов контрол се извършва деликатната част на операцията. Това позволява на хирурга да види добре всички структури - както вените, които трябва да бъдат отстранени, така и артериите и лимфните съдове (които изнасят лимфата от пространството между тестисите и обграждащия ги скротум), за да не бъдат увредени.
При този вид операция има малък дискомфорт и времето за възстановяване е кратко. По време на процедурата пациентът не чувства нищо. В повечето случаи той спи по време на процедурата.
Последвайте ни
13 Коментара: