Трафикът и трудовата експлоатация се увеличават в Европа, според нов доклад на Съвета на Европа, съобщава "Политико". Работещите в селското стопанство, туризма и рибарството, са най-изложени на риск от експлоатация, според комисията за правата на човека.

Броят на идентифицираните жертви се увеличава във всяка европейска държава. В някои страни - включително Белгия, Кипър, Грузия, Португалия, Сърбия и Великобритания, трудовата експлоатация, изпреварва сексуалния трафик като основна форма на трафик на хора.

"Нашият мониторинг показва, че все повече хора се жертват на трафик, за да работят в ужасни условия в Европа, както вътре, така и извън националните граници", коментира Сиобан Мулъли, председател на експертната група по борба с трафика на хора (GRETA), наблюдаваща прилагането на международните правила за борба с трафика на хора.

"Жертвите често не са склонни да се оплачат, тъй като се страхуват от депортиране или отмъщение от страна на престъпните мрежи за трафик. Наказателно преследване и осъждане на извършителите са много редки", обяснява Мулъли.

Повечето жертви на трудова експлоатация "един от най-сериозните аспекти на "съвременното робство" са мъже и са склонни да работят в сектори като селското стопанство, туризма и рибарството. Жените жертви, най-често работят в домашна среда (помощ и грижа) и стават жертва и на трудова и на сексуална експлоатация.

Според доклада, работниците мигранти са най-застрашени от експлоатация, като се посочва и наемането на работа чрез интернет и социалните медии.

Докладът призовава националните власти в европейските държави да подобрят мониторинга си върху практиката и да преследват трафикантите. Той препоръчва да се работи с НПО и бизнеса, както и да се събират данни и да се въведе всеобхватно законодателство за справяне с проблема.