Че България се връща към 90-те е ясно. Виждат го всички, които живеят у нас в последните няколко години – политическа нестабилност, медийни крамоли и разни тъмни сенки, които се опитват да дърпат конците зад кулисите. С две думи, животът започна да звучи като рефрен от стара чалга песен.

Изродената форма на „времеубежище“ обаче не обяснява към кое десетилетие са решили да се присъединят социолозите в страната. В частност – тези от „Алфа рисърч“. Явно е това, в което истината беше кът, а манипулациите буквално се търкаляха по улицата.

Само седмица след като агенцията беше уличена в сериозна манипулация на данните, с които се опита да подреди (очевидно по симпатии) политическите партии у нас при едни хипотетични парламентарни избори, във вторник „Алфа рисърч“ достигна „следващото ниво“.

С ново изследване, иначе вързано към предишното, оттам се опитаха да се „поправят“ и пренаредиха политическия пейзаж по още по-невероятен начин – като подариха още 2% на своите приятели от ПП-ДБ в състезанието за Брюксел, а наредиха третата политическа сила в родния и европейския парламент – ДПС на необяснимото пето място на предстоящия евровот през юни.

„ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%.

По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори)“, пишат от агенцията, но се застраховат като заявяват, че иначе било „много рано да се говори за конкретни прогнози“.

Как социолозите успяха да изтъркалят ДПС толкова назад в политическата редица и на какво се дължи това, при положение, че цифрите от последните няколко вота в страната ясно показват възходящ резултат за движението, не е ясно.

Видимо е само едно – опитът да се даде едно рамо на близките както до агенцията, така и до свързания с нея бизнесмен Иво Прокопиев ПП-ДБ. Които според изследването на евровота едва ли не дишат във врата на първите в проучванията - ГЕРБ.

Данни, които напълно се опровергават от математика и изборен експерт Михаил Константинов. В прогноза, направена пред NOVA NEWS, математикът посочи доста по-катастрофален резултат за ПП-ДБ - четвърто място на фона на даденото от „Алфа рисърч“ второ, и много по-висок за ДПС – трето място, при положение, че агенцията им отрежда чак пето. 

„5 депутати за ГЕРБ, 4 за "Възраждане", 3 за ДПС, 3 за ПП-ДБ, 2 за БСП. Това показват изследванията“, категоричен бе проф. Константинов, чиито прогнози впрочем през годините са се доказали като най-точните. 

Тук е моментът, че математикът посочи и друго – че при евентуални предсрочни парламентарни избори, евроатлантическото мнозинство също ще е с по-малко депутати заради огромен срив при ПП-ДБ. Срив, който вече бе засечен и от друга социологическа агенция – „Медиана“ на Кольо Колев.

Само преди дни той обяви в интервю за БНР, че при нов вот за Народно събрание ПП-ДБ „ще трябва да се борят за между 4-то и 6-о място, с Корнелия Нинова, "Възраждане", ИТН, а вероятно и с нови политически формации." И отсече: „Вече сме твърде много заразени с пропаганда. Колегите си позволяват внушения, които са доста вън от предмета на социологията. До голяма степен това, което се публикува като резултати – едва ли не ПП-ДБ са втора политическа сила, едва ли не седят стабилно, е, меко казано, несериозно".

И какво излезе? Част от социолозите сами признават, че някои техни колеги публикуват манипулативни проучвания в полза на конкретни партии. Защо се случва така пък разкри PR експертът Бояна Бозаджиева във Фейсбук пост. В социалната мрежа тя сравни с „пандемия от фалшиви новини“ новата доза меко казано странни данни, поднесени от „Алфа рисърч“.

"Като PR, а и като гражданин се изумявам от пожелателната социология, която в последно време избуява като пандемия. Проблемът е идентичен като този с фалшивите новини, които обаче, за разлика от фалшивата социология, не попадат в централните емисии новини.

Голямата ми изненада е "Алфа рисърч", която днес ни предоставя данни, които меко казано повдигат въпроси. Според проучването разликата между ГЕРБ и ПП/ДБ в 3%, ДПС е пета, БСП - четвърта политическа сила. Извинете, но какво се случи, че има такова разместване? На каква избирателна активност ги сметнахте тези данни?

Масовото твърдение на всички социолози е, че на европейските избори ще излязат да гласуват под 2 млн. избиратели. Следвайки тази логика, то днешното проучване ни казва, че ДПС ще има под 160 000 гласа, а БСП ще се доближава до парламентарния си резултат. Вие сериозно ли мислите, че това е реално?“, попита Бозаджиева и допълни: „Само за справка да погледнем данните от парламентарните избори (където цял живот имаме по-висока активност от европейските, т.е. и повече гласували за партиите).

Сметката е следната: на последните парламентарни БСП има 225 000 гласа, ДПС - 350 000 гласа (махаме 50 000 от Турция) и все пак остават 300 000. И сега нека приложим днешните данни: това означава, че ДПС ще паднат наполовина, БСП държат близък до парламентарния резултат (нищо, че избирателите им меко казано не се радват на ЕС) и разбира се ПП/ДБ растат, защото… никой не знае защо. Абсурдът идва от това, че наблюдаваме социологически изследвания, които са повече инструмент на ПР-а, а не изследване“.

Инструмент, използван от политически партии и свързани с тях бизнесмени и социологически агенции, какъвто е казусът с „Алфа рисърч“, като перилен препарат за избелване на рейтинга им в случая с ПП-ДБ. И като черен маркер в случая с ДПС.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук