Такъв тип формат който се събира при преговорите за правителство, интересно е все пак каква политика ще правят.

Дали ще има повече държава, или ще има по-малко държава, и тука трябва да се разбере, ако БСП, която участва там, твърдят и смятат, че трябва да има повече държава, вероятно другата страна трябва да има хора, които казват, че смятат инициативата да е повече свободна. 

И така, тука големият проблем е, ако тези успеят да се съберат по някакъв начин, за мене това ще бъде, защото на всяка цена трябва да има правителство, ако е именно на тази основа, което се дължи повече на държава или по-малко на държава, това няма да издържи много. Това заяви политическият ПР и писател Нидал Алгафари по Нова Тв.

Има амбиции на участници, които искат да влязат във властта. Българска социалистическа партия много дълги години не беше във властта и има нужда да са във властта, за да покажат поне политиката, за която са говорили досега на практика вече реализирана.

На всички онези момчета и момичета, които са вървели в тия години и са се борили за БСП да влезнат да властта, защото това им е целта в края на краищата, като казвам да влязат, а не с лошо.

Същото се отнася и за "Да, България", също и за хората на Слави, всички тези хора имат някакъв личностен елемент има го личното доказване и затова например ще е много сложно да поставят квотите. На какъв принцип ще бъдат - 8, 5, 3, 1 или нещо такова, но щом е някаква такава формулировка, в която се твърди, че ще бъдат само четири и четири партии ще участват, аз там виждам да има още един пети елемент.

Това е на президента, който ще има със сигурност негови хора, така че става въпрос за коалиция от пет политически субекта, допълни Нидал Алгафари.

„Начинът на преговори е един много интересен експеримент, който се прави у нас за първи път. Позитивно е, че събират експертни групи по конкретни политики, за да обсъдят своите приоритети. Изглежда обещаващо да се обединят около това, което ги свързва” каза от своя страна журналистът Петков Георгиев, който също беше гост в студиото.

„На всяка цена трябва да има работещ парламент. Вчерашната тема за преговори беше най-лесна и затова я избраха като за първи ден”, обясни третият събеседник социологът доц. Алексей Пампоров.