Американски професор: Тръмп постави понятен за Пхенян модел за преговори
"За Северна Корея промяната е част от грандиозен план, който се спазва от няколко десетилетия с малки надстройки. Приспособяването към пазарната икономика не бе част от намеренията на режима, той просто се съобрази с икономическите реалности. Не всички детайли бяха планирани, но кардиналното решение да не се повтори Корейската война бе ясно още от 70-те. Това, което създаде усещането за рязка промяна, е ролята на Доналд Тръмп. Той предостави възможност да се използва нов модел на преговори, който е много понятен за Пхенян, но напълно различен от подхода досега", обясни проф. Кериър.
По думите му това е непредвидима ситуация. Към момента всичко се развива по начина, по който Северна Корея, Китай и Русия бяха планирали", гласи оценката на проф. Кериър за дипломатическите пробиви от последните месеци и дни.
Според него Пхенян успя да излезе от изолацията, преодоля максималния натиск и постигна важни дипломатически успехи.
"За мен това е комбинация от уменията и инстинктите на Ким Чен-ун, новата администрация на САЩ, засилената позиция на Си Цзинпин и окуражения южно-корейски президент Мун Дже-ин. Това е един от тези случаи в човешката история, когато много и различни фактори спомагат за неочаквано развитие на ситуацията.
Един от съветниците на президента Обама каза наскоро в интервю, че ако са имали на разположение също толкова диалогична администрация в Сеул, те също може би са щели да достигнат до подобен пробив", каза професорът от университета "Сиракюз".
Той припомни, че южнокорейският президент Ли Мьон-бак нямаше намерение да преговаря със Севера. Координацията между Сеул и Вашингтон се оказа неочаквано трудна.
В настоящия случай Ким Чен-ун осъзна, че трябва да се възползва от инерцията и да отговори на желанието на хората да подкрепи икономическите и социални промени, или да се примири с една нелицеприятна съдба за режима си, каза професорът.
"Още от 2011-а година той даваше подобни сигнали. Той се възползва от всяка ситуация да ангажира Юга. С администрацията на Мун Дже-ин това се случи, за разлика от предишния президент Пак Гън-хе. В момента Сеул с готовност се нагажда към променящата се ситуация. Дори шокиращото решение на Тръмп да се откаже от бъдещи военни учения бе в крайна сметка прието от Мун", подчерта Фред Кериър.
Сред важните практически последици от общата декларация проф. Кериър вижда промяната в обществените коментари в американските медии през последните месеци.
"Нормализират Ким Чен-ун като легитимен член на световната политическа сцена. Това е факт, независимо от резултата от преговорите за разоръжаване. Това, че образът на Северна Корея и на нейния лидер се променят, е от съществено значение", подчерта проф. Кериър.
Според него, водещи американски национални телевизионни канали се готвят да променят представата за Пхенян. Те са готови да инвестират, защото дори и малката възможност за промяна на отношенията между двете страни трябва да бъде разбрана от американската общественост, каза проф. Фред Кериър от университета "Сиракюз".
Ако продължаваме да разглеждаме Северна Корея само в бели и черни краски, ние губим възможността за диалог с Пхенян, убеден е проф. Кериър. "Без преговори не можем да помогнем на хората от двете страни на Демилитаризираната зона. Промяната на монолитния образ на Северна Корея е може би най-важната и непосредствена промяна след общата декларация", обясни професорът от университета в Ню Йорк.
Проф. Фред Кериър анализира реформаторската визия и намерения на севернокорейския лидер. "Те бяха ясни от много години, особено след като Ким Чен-ун пое управлението. Той бързо схвана, че промените, който вече се случват, изискват реформа в отношението към външния свят и фокус върху икономиката. Това е критично за бъдещето на страната. Паралелно остана целта да сплашат и принудят САЩ да приемат Пхенян насериозно, което се и случи", допълни проф. Кериър.
Последвайте ни
0 Коментара: