Трета световна война вече е в ход. В Украйна
Ако бяхте вървели по фронтовите линии в първите седмици на войната в Украйна, можеше да чуете викове на украински и руски, примесени с регионални езици като бурятски и чеченски. Днес обаче войниците от двете страни на линията говорят испански, непалски, хинди, сомалийски, сръбски и корейски. Чуждите езици, звучащи в калните окопи, са само един от признаците, че конфликтът придобива все по-международно измерение.
Мненията се различават дали руският президент Владимир Путин наистина е възнамерявал да се изправи срещу така наречения „колективен Запад“ с оръжия в ръце. Но има общо съгласие, че е очаквал войната да приключи за броени дни – и че с основание е разчитал на Запада да реагира с осъждане, но най-вече да приеме ситуацията, както се е случвало с предишните му териториални завоевания в Украйна, Молдова и Грузия.
„Това щеше да бъде локален конфликт, ако беше приключил бързо“, каза историкът Радченко. „Но не приключи.“
Украинците се бориха със зъби и нокти, а руските войски се провалиха достатъчно дълго, за да привлекат вниманието на Запада. Европа се притесни, че собствената ѝ сигурност е застрашена; САЩ трябваше да запазят имиджа си като поддръжник на демокрацията и европейската сигурност. В рамките на дни Западът започна да изпраща оръжия и разузнавателни данни, които помогнаха на украинците да отблъснат руската инвазия и да интернационализират конфликта.
С времето, тъй като и Украйна, и Русия се затрудняват поради недостиг на снаряди и претоварени войски, международното измерение на войната стана още по-очевидно и важно.
Днес и двете страни разчитат на външна помощ: Украйна – за да се задържи, а Русия – за да запази своето доминиране във въздуха и на земята, минимизирайки въздействието на войната върху собственото си население.
Външна намеса и идеология
Украйна заявява, че се бори за „демокрацията“, докато Русия твърди, че води кръстоносен поход срещу „американската хегемония“ и „колективния Запад“. Москва убеждава с послание за „многополярен световен ред“, което е достатъчно убедително, за да получи ирански дронове Shahed и севернокорейски ракети. Подкрепата на така наречения Глобален Юг също е наклонена към Путин чрез обединения като БРИКС.
Най-голямата опора на Москва е Китай, който играе ключова роля за укрепването на руската икономика срещу западните санкции. Китай предоставя пазар за руския петрол и торове, както и достъп до необходимите технологии.
Западна подкрепа
Междувременно, Украйна получи над 220 милиарда долара помощ от Европа и САЩ. Доставени са мощни оръжия, като артилерийски снаряди, изтребители F-16 и дългобойни ракети ATACMS. Без западна подкрепа войната нямаше да продължи повече от година.
Въпреки това, Западът се придържа към стратегия на предпазливост. Доставките на оръжие идват поетапно и със съответните ограничения. Например, Киев дълго време не получаваше разрешение да използва оръжия за удари на руска територия.
Нови рискове
Конфликтът, вече в четвъртата си година, прилича повече на война на изтощение от Първата световна война, отколкото на високотехнологична Трета световна война. Както Украйна, така и Русия се борят с недостатъци в ресурсите и разчитат на външни войски, привлечени с обещания за заплати и гражданство.
Заключение
Изходът от войната зависи най-вече от решенията на основните поддръжници: НАТО и Китай. Според анализаторите, без подкрепата на НАТО, Украйна няма да съществува, докато без подкрепата на Китай, Русия би трябвало да ограничи своите амбиции.
Въпреки това, с нарастващите външни намеси и опасността от ескалация, конфликтът остава далеч от приключване.
Последвайте ни
0 Коментара: