Появата на „Адмирал Горшков“ с ракети „Циркон“ на борда направи незаличимо впечатление на световната общественост, превръщайки се в новогодишна новина №1. Припомняме: На 4 януари Владимир Путин участва в церемонията по приемането на бойна служба на новата (построена през 2018 г.) фрегата „Адмирал Горшков“, пише "Труд".

Въоръжена с хиперзвукови ракети „Циркон“, фрегатата се отправи на дълго плаване през Атлантическия и Индийския океан, както и Средиземно море. Руският президент изрично подчерта, че „ще продължим да развиваме бойния потенциал на въоръжените сили, да произвеждаме перспективни образци въоръжение и техника, които ще пазят сигурността на Русия през следващите десетилетия“.

Министърът на отбраната Сергей Шойгу обясни, че целта на кампанията е „да противодейства на заплахите за Русия, да поддържа регионалния мир и стабилност заедно с приятелски страни“. Още една интересна подробност: „По време на ученията и тренировките ще бъдат отработени действията на екипажа по използване на хиперзвуково оръжие и крилати ракети с голям обсег в различни условия на околната среда“.

През 2020-2022 г. „Адмирал Горшков“ вече проведе учения с ракети „Циркон“. Всички стрелби бяха успешни. Тогава беше в Баренцово море, сега, както виждаме, географията на тестване на хиперзвукови оръжия се промени донякъде. Интересно е и как ще бъде възможно да се установи сътрудничество с флотовете на приятелски страни - китайските другари, например, също имат широка гама хиперзвукови противокорабни ракети.

Изглежда, че всичко това е обичайната рутина на военноморските учения. Нашите англосаксонски стратегически партньори обаче вдигнаха нездравословен шум около тази новина.

„Смразяващо предупреждение, което Русия изпраща към целия свят“ - така британският таблоид „Сън“ описва кампанията на „Адмирал Горшков“. Техните колеги от в. „Дейли мейл“ публикуваха снимка, описваща грубо скоростта и обхвата на Циркон, и напълниха статията с ругатни срещу руското ръководство. „В безсилна ярост“, както се казваше в съветско време.

През 2019 г. „Адмирал Горшков“, небрежно минаващ по крайбрежието на Мъгливия Албион, вече разстрои нервите на британците. Срещу него тогава се движеше разрушителят „Дифендър“. А в. „Таймс“ коментира появата на руската фрегата с изключително глупава бележка: уж на борда на „Адмирал Горшков“ имало тайно оръжие, което на голямо разстояние предизвиквало халюцинации и гадене у „потенциален враг“.

Американските издания също не пренебрегнаха излизането в морето на „Адмирал Горшков“ с „Цирконите“ на борда. В. „Ню Йорк таймс“ отбеляза, че хиперзвукови ракети се разработват днес в много страни по света. Вестникът посочи, че „не е убеден“, че руските ракети „ще работят, както е обявено“. Журналистите обаче бяха принудени да отбележат, че според независими експерти американските хиперзвукови разработки значително изостават от руските.

Наистина хиперзвуковите ракети в САЩ са все още на етап тестове - и по-голямата част от тях завършват неуспешно. Едва през декември за пръв път успешно бе тествана многострадалната ракета „Стрела“ (нейната скорост е почти два пъти по-ниска от тази на „Циркон“), с която Пентагонът се занимава от няколко години.

Но пътят от първия тест до пускането на продукт в серийно производство съвсем не е кратък. Официално се смята, че първите хиперзвукови ракети трябва да се появят в САЩ това лято. Много американски военни анализатори обаче мислят по различен начин: „Имаме още много години преди появата на масово произвеждани хиперзвукови продукти.“

Но въпросът не е в само липсата на хиперзвукови оръжия. През 2018 г. тогавашният заместник-министър на отбраната на САЩ Майкъл Грифин заяви пред Конгреса: „Нямаме (хиперзвукови) системи, способни да противодействат на Китай и Русия, нямаме и защита срещу техните системи.“

Тогава на Министерството на отбраната беше възложено да разработи съответстващи системи за защита от хиперзвукови оръжия. Всяка година се наливаха стотици милиони долари. Резултатите все още не са ясни. Във всеки случай американските самолетоносачи все още имат системата Aegis, която категорично не може да прехване „Циркон“. Това, между другото, отбеляза и министърът на отбраната Шойгу, изпращайки „Адмирал Горшков“ на поход.

Преди година американците предложиха вариант за защита на самолетоносачи. Беше предложено да се изведат в орбита сателити, които да проследяват момента на изстрелване на хиперзвукова ракета, в реално време да предават данни за нейния полет на кораби, оборудвани със системата Aegis, а след това за прехващане да стартира ракета SM-6. Както каза вицеадмиралът от ВМС на САЩ Джон Хил „за момента това е единствената ни възможна защита срещу хиперзвукови оръжия“.

Как реално ще работи тази система и дали изобщо ще работи не е ясно. Към момента в цял свят хиперзвуковите ракети продължават да бъдат наричани галено „убийци на самолетоносачи“. Може би именно това обстоятелство предизвика такава нервна реакция на нашите англосаксонски противници. Вероятно не е необходимо да обясняваме, че в момента пет американски самолетоносача висят в Средиземно море и Атлантическия океан.

В продължение на много десетилетия САЩ осигуряваха на своите васали „чадър за сигурност“. Сега (за първи път от много време) се появи усещането, че този чадър е пробит с дупки. Исторически момент, разбира се.

На традиционната пресконференция говорителят на Държавния департамент Нед Прайс отказа да коментира кампанията на „Адмирал Горшков“. „Ние не участваме в пропагандни учения“, отбеляза той студено.

Но докато той казваше това, от Държавния департамент явно вече летяха летяха поръчения към американското посолство в Москва. Защото буквално на следващия ден - „Адмирал Горшков“ още не беше успял да мине край английските брегове, посолството на САЩ се обърна към целия руски народ.

В набързо монтирано видео посолството разказа руснаците колко много ги обичат в Америка. И се оказа, че сме победили Хитлер заедно - каква изненада, иначе всичко изглеждаше така, сякаш Брад Пит го е победил сам. Внезапно заедно завладяхме и космоса - тук явно предлагат да се забрави каква антисъветска истерия раздухаха американците след нашия „Спутник“ и след полета на Гагарин. И нашата култура в Америка е много обичана: музика, танци, „Лешникотрошачката“ - пълен комплект.

Ха, здравейте. И кой проклинаше Русия и руснаците, крадеше парите и активите ни, доставяше оръжия, от които убиват народа ни, заплашваше през устата на сенилните си политици да хвърля бомби над Москва, да убие Путин? Защо изведнъж такъв обрат? 

Явно заиграха нервите на нашите стратегически партньори. Спешно преобувайки се в движение, те поискаха мир. „Всичко това е недостойно за вас“, казва ни американското посолство (имайки предвид специалната военна операция в Украйна), кажете: „Не на войната“.

Унищожават ни с ръцете на подставените си украинци и в същото време ни карат да протестираме срещу войната. Просто не ми се побира в главата. И вижте невероятното малодушие на бившия хегемон. Във видеото за това как американците обичат руснаците, Украйна сякаш не съществува. Основното послание: ние не войваме с вас, не ни закачайте. 

Едва ли руснаците могат да бъдат купени толкова евтино. Историческа памет, разбирате ли. „Германският народ никога не е хранил враждебни чувства към народностите в Русия“ - с тези думи започна кървавата окупация на нашите земи от нацистко-фашистките нашественици. Те също ни обичаха неимоверно, според техните пропагандатори, и мечтаеха да ни освободят от „затвора на народите“. Двадесет и седем милиона живота бяха отнети от тези нечовеци, които същевременно ни засипваха с листовки с уверения за вечно приятелство. Американските „партньори“ не трябваше толкова открито да копират нацистите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук