Хиперзвуковото оръжие е основният инструмент за осигуряване на националната сигурност на Русия по морските ѝ граници.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Русия, Китай, САЩ и другите водещи световни сили да разработят режими за контрол на новите видове оръжия, включително хиперзвуковите и автономните системи. Генералният секретар на НАТО потвърди наличието на такова предложение на 15 юни 2021 г. по време на брифинг по интернет.

„Също така трябва на някакъв етап да започнем да обмисляме как да упражняваме контрол върху оръжията по отношение на новите разрушителни технологии - хиперзвуково оръжие или изкуствен интелект, или автономни системи“, подчерта Йенс Столтенберг.

Според генералния секретар на НАТО, „когато видите фундаментални промени в технологиите, използвани във военната област, вие разбирате, че трябва да се справите с въпроса как да сформирате значими споразумения в областта на контрола на оръжията, фокусирани върху такива нови оръжейни системи. "

Съвсем очевидно е, че такъв интерес, по-специално към хиперзвуковото оръжие, се дължи на изоставането на Северноатлантическия алианс в тази област, предимно от Русия и дори от Китай.

В този случай може да се наблюдават обичайните тактики на колективния Запад: ако има изоставане в която и да е област, незабавно се предлагат процедури за преговори и контрол, за да се предотврати получаването на значителни предимства от другата страна.

До каква степен обаче Русия се нуждае от режим на контрол над хиперзвуковите оръжия? Като се вземат предвид водещата позиция на страната ни по този въпрос, Москва няма нужда от това, тъй като Страните от НАТО все още не разполагат с хиперзвукови оръжейни системи.

Оказва се, че е предложено споразумение за контрол на хиперзвуковите оръжия на Русия и Китай. И защо им е такова на Москва и Пекин? Това е първата теза. Втората теза е, че хиперзвуковото оръжие е основният инструмент за осигуряване на националната сигурност на Русия по морските граници.

Първият неприятен звънец за военноморските сили на САЩ и техните съюзници прозвуча на 1 декември 2017 г., когато хиперзвуковите ракетни системи „Кинжал” поеха експериментално бойно дежурство. Обхватът от изтребител-прихващач МиГ-31К достига 2000 км, а максималната скорост на ракетата е 10-12 пъти скоростта на звука.

Модернизирана версия на далекобойния бомбардировач Ту-22М3 - Ту-22М3М също се разглежда като перспективен носител на тази ракетна система. И ако МиГ-31К носи само една ракета "Кинжал", то Ту-22М3М ще може да поеме четири такива ракети. В този случай обхватът на унищожаване на "Кинжала" с Ту-22М3М се оценява на 3000 км.

Трябва да се има предвид, че „Кинжал“ е авиационна версия на наземния комплекс „Искандер-М“, съответно има и ядрена бойна глава с капацитет около 50 килотона.

Трябва да се отбележи и друга руска ракета - противокорабната крилата ракета Х-32. Тя постъпва на служба през 2016г. Това оръжие не принадлежи към хиперзвуковото, но неговите характеристики са близки до него - максималната скорост на полета е близо до 5 пъти скоростта на звука.

Обхватът на поразяване на Х-32 достига 1000 км. Ракетата изпълнява основната част от полета на височина 40 км, а в крайната фаза атакува целта при стръмно гмуркане. Американските системи за противоракетна отбрана са абсолютно безсилни пред Х-32.

Скоростта на ракетата-прихващач СМ-6 е едва 800 метра в секунда, а радарите на тези системи за противоракетна отбрана не включват обекти директно над тях.

Според експертите, три попадения от ракети Х-32 са достатъчни, за да унищожат всеки американски самолетоносач. Един бомбардировач Ту-22М3М с голям обсег може да носи до три ракети Х-32.

Трябва да се има предвид, че за X-32 има и обикновена, и ядрена бойна глава.
През 2022 г. руският флот трябва да получи хиперзвукова крилата ракета „Циркон“ с обсег на действие 1000 км. Максималната му скорост на полет е 8-9 тази на звука. Той ще бъде разположен както на надводни кораби, така и на подводници.

Един удар от ракета „Циркон“ е достатъчен, за да спре всеки голям надводен кораб, включително самолетоносач. Според експертите хиперзвуковата ракета „Циркон“ може да причини сериозни щети на кораба, дори с инертна бойна глава, поради огромната кинетична енергия.

Така контролът върху хиперзвуковото оръжие за Русия не е изгоден, тъй като тези оръжейни системи позволяват да се компенсира превъзходството на колективния Запад във военноморските сили. И с получаването на достатъчен брой хиперзвукови крилати ракети „Циркон“ в състава на руския флот, господството на САЩ и техните съюзници в морето ще бъде премахнато.