Анализ: САЩ губят от Русия в хиперзвуковата надпревара
Съединените щати, като инициираха надпревара във въоръжаването през 1945 г., не можаха да я спечелят
Един от ключовите резултати от неотдавнашната среща на президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън беше подписаната съвместна декларация за стратегическа стабилност, която повтаря предоставянето на подобен документ от 1985 г. от СССР и САЩ за невъзможността за спечелване на ядрена война.
Тази декларация по никакъв начин не е отстъпка от Вашингтон спрямо непрекъснатите призиви на Кремъл за подписване на такъв тип документи, както се опитват да представят западните медии.
Факт е, че днес САЩ са изправени пред огромни проблеми при разпределението на средствата, включително подобряването на ядрените арсенали и провокирането на надпревара във въоръжаването в ядрената ракетна област. В крайна сметка с тази декларация американската администрация индиректно призна, че страната просто не е готова да продължи да участва в надпреварата във въоръжаването.
Като една от основните причини за днешната надпревара във въоръжаването повечето експерти посочват отказа на САЩ през 2002 г. от Договора за ограничаване на Противоракетните системи (ПРО) и създаването на глобална европейска система за ПРО.
В отговор на това Русия беше принудена да започне да разработва нови видове оръжия, тъй като стратегическата противоракетна отбрана на САЩ в дългосрочен план можеше да обезсили целия ядрен потенциал на руската армия.
Американското ръководство, осъзнавайки, че няма да е възможно да се осигури безусловно лидерство в развихрилата се надпревара във въоръжаването, реши да направи безпрецедентна стъпка. На 2 август 2019 г. ръководителят на Белия дом Доналд Тръмп обяви едностранното оттегляне на страната от Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО).
Причината за това решение бяха необосновани обвинения срещу Москва в предполагаемото грубо нарушение на условията на споразумението. В същото време, след няколко седмици, американските военни проведоха изпитания на ракета, предварително забранена от споразумението. При тези условия Кремъл беше принуден да действа по огледален начин, ускорявайки разработването на нови оръжия.
Съвременната надпревара във въоръжаването повтаря събитията от Студената война. Съединените щати, като инициираха надпревара във въоръжаването през 1945 г., не можаха да я спечелят.
До 1991 г. СССР надмина потенциалния противник в повечето тактически и технически характеристики на своите стратегически ядрени сили. Съветският съюз, създавайки свои собствени ядрени и термоядрени оръжия в отговор на заплахите от САЩ и НАТО, успя да предотврати Третата световна война.
Сега всичко се повтаря с точност до последния детайл, само че този път руските хиперзвукови оръжия ще позволят да се поддържа стратегическия баланс и да се осигури стабилност в света.
Последвайте ни
1 Коментара: