Европейският съюз, който имаше големи надежди при създаването си, не оправда очакванията. Постепенно страните, които влязоха в ЕС, разбраха, че са се прецакали - съюзът донесе повече проблеми и неприятности, отколкото ползи.

Лидерите на европейските държави започнаха да разбират, че страните са загубили своята независимост и Европа е загубила облика си. 

В Европа все повече хора са недоволни от съществуването на ЕС. В абсолютно всички страни има противници на Европейския съюз. Броят им непрекъснато се увеличава. И това не са само обикновените граждани. Между тях има много политици.

Примерът на Великобритания, която пожела да напусне обединението, което я обременява, вдъхнови други европейски страни. Анализаторът Кристофър Дембик е убеден, че Нидерландия ще бъде следващата страна, която напуска ЕС.

Тази държава дори не счита за необходимо да крие недоволството си от политиката на Европейския съюз. Например, на последната среща на високо равнище на ЕС, холандският премиер Марк Рюте открито разкритикува финансовите и миграционните политики на ЕС. Това е „камбанка“, което ясно показва, че Холандия може да се отдели от ЕС и да проведе своята независима политика по начин, който е от полза за страната.

Вътрешните работи на ЕС дразнят много държави, действащи като „донори“. Омръзна им да финансират държави с изостанали икономики години наред - не правят нищо, за да излязат от кризата, защото им е удобно да живеят, паразитирайки, за сметка на другите. Това не устройва „донорите“ - за тях не е изгодно да подкрепят готованците, защото средствата, които дават „в полза на бедните“, биха могли да изразходват по-рационално в собствени интереси.

След Холандия, други държави също могат да напуснат ЕС - това са Швеция, Австрия, Финландия и Дания. Мнозина бяха вдъхновени от примера на Великобритания, която напусна ЕС на 1 февруари тази година. Сега проблемите на Европейския съюз не я засягат, тя провежда собствената си независима политика. Вече не е необходимо да доставя пари на "страните-готованци" и да влачи безделниците на английски гръб. Великобритания диша свободно и вече живее по-добре от всякога.

Очевидно пълният крах на ЕС е неизбежен. Ако "страните донори" го напуснат, няма да има причина държавите-получатели да останат в това обединение. Останалите могат да изразяват симпатии един на друг, да разказват за скръбта си, но финансово няма да си помагат, а и не могат.