В един момент не знаехме кое е по-зрелищно - задържането или освобождаването на Бойко Борисов. Не може това нещо да не стъписва. Чисто институционално имаше проблеми и в МВР, и в прокуратурата. Това заяви Боряна Димитрова в ефира на БНТ.

„И това на фона на една изключително тежка геополитическа ситуация. Изведнъж ние имаме някаква вътрешна война. Борбата с корупцията е много важна и тя не трябва така да се компрометира“, допълни тя.

От своя страна Татяна Буруджиева заяви, че според нея най-логично сега става, че е абсолютно невъзможно, ако в някаква ситуация се наложи, правителство на малцинството, това е напълно отрязано.

„Публичното аутодав, публичното наказване на престъпника, при което хората трябва да ходят и да хвърлят камъни, накараха хората да се чувстват като участници в този ритуал. А после се оказаха излъгани, защото нямаше обвинения“, уточни Буруджиева.

Христо Панчугов пък припомни, че към този момент в Народното събрание (НС) няма внесен нито един от обещаните законопроекти.

Виждаме една показна акция, която не блести с подготовка, не блести и с ясна политическа цел. Ние затова нямаме логично обяснение. Ако целта е да се обвини прокуратурата, и МВР не изглеждаше компетентно. За всички хора в българското общество, за пореден път стана ясна институционалната немощ“, коментира още той.

Димитрова от своя страна даде оценка как събитията биха повлияли на електоралните нагласи.

„Когато има такива силни зрелищни събития, винаги имаме един процент между 15-20 на 100, които се сплотяват зад съответната партия, институция, като смятат, че има някаква конспирация. Всеки разчита, че някой ще повярва не неговата версия.

Един от ефектите, които се постигна е възпламеняването на най-верните фенове - на настоящето управление и ГЕРБ. Има едни 50% който са студени симпатизанти. 

В уикенда имаше много политически изказвания.

Но само от „Продължаваме промяната“ (ПП), останалите мълчаха. Това означава, че много ясно си дават сметка, че те не могат да кажат не, не могат да не подкрепят. 

Вече има и едни 30 на 100, които се отказаха от ПП, ще видим един лош сигнал, отдръпване от политическите сили, не прилив в другите. Отказ от желание да се гласува. Отново ще очакваме нови формации“, смята тя.

Буруджиева допълни, че големият проблем на тази коалиция е структурирането на идейни проекти, с които да се правят политики.

„Освен геополитическата криза, ние сме в още няколко други кризи у нас. Не става ясно какво става в здравеопазването, за енергетиката дори няма да говоря. Не стана ясно защо сега“, каза тя.

По думите ѝ ГЕРБ сега нямат друг избор освен да тръгнат в активна опозиция, ако до сега им предлагаха някаква подкрепа. „Общественото мнение в този момент беше без нагласа за нови избори, защото сме в тежки кризи и ти в този момент да си пробиеш лодката“, каза още тя.

Според Димитрова пък дори да не се върви към предсрочни избори, се върви към едно радикализиране на ГЕРБ.

„Г-жа Нинова много последователно си отстоява позицията от първия ден. Ние сме срещу санкциите, не гласуваха за оставката на Стефан Янев, категорично са против военна помощ за Украйна, докато чухме позиция на Христо Иванов постфактум. Намалява чуваемостта на ДБ, губи позиция.

Може би премиерът Кирил Петков е тежко изнервен, защото трябва да приеме подкрепата на ГЕРБ. Може би заради това демонстрира колко е срещу тях. В политиката няма нищо срамно в това да отстъпиш в някои въпроси, за да може да постигнеш по-големите въпроси“, смята тя.

Панчугов допълни, че при президента Румен Радев виждаме едно много странно мълчание по темата Украйна, за човек, който прекара годината в коментиране на всякакви теми.

„Позицията на президента е много противоположна на тази на правителството. Няма как да е обединител, защото изразява една много различна позиция. Премиерът и правителството избраха да бъдат част от пейзажа“, смята той.