Atlantico: Путин се опитва да върне в света понятието стратегическо равновесие
Оръжейната надпревара няма да предотврати войните
Според автора на статията, на първо място за Путин е повишаването на жизненото равнище на населението и модернизацията, включително челни отрасли на науката. „Последните години показаха, че Русия е по-здрава, отколкото се считаше, и можа да издържи тройния удар: финансовата криза, последствията от сунитско-шиитския конфликт за цените на нефта и газа, германо–американските санкции” – се казва в публикацията.
Журналистите запомнили речта на Путин не с икономическите прогнози и обещаните реформи, колкото със съобщенията за новите оръжия, констатира „Дизраели”: „В Европа и Северна Америка недоверието към всичко, произхождащо от Русия, е толкова силно, че повечето коментатори обявили за демонстрация на агресия и възобновяване на надпреварата във въоръжаването.” Авторът на публикацията напомня за действията на Запада, разклатили стратегическото равновесие в света – разширението на НАТО на Изток и за излизането на САЩ от договора за ПРО.
Още през 2007 г. Владимир Путин хвърля предизвикателства към „имперските видения на САЩ” в своята знаменита Мюнхенска реч. „След тази изява започна официалната русофобия на всичките наши правителства, отдавна предпочитащи комфортното положение на васали на Вашингтон пред независимата политика с нейната неопределеност – се казва в статията. – И ето, малко повече от 10 г. по-късно, руският президент обяви, че неговата страна отсега разполага с умно оръжие, способно по море и по въздух да преодолее противоракетните системи, разработвани от американците. Той счита, че равновесието е възстановено.”
Понятието равновесие за „Бенжамин Дизраели” е основополагащо: „Въпреки разликата в мненията, това е най-добрата система за предотвратяване на войни. След 1990 г. Съединените щати можаха да дадат воля на своя месиански империализъм и светът загуби дивидентите от мирното съществуване. В частност американските войни и техните последствия разориха Близкия Изток.”
Авторът на статията нарича международния мир „висше благо” и призовава към изграждане на нови конструктивни отношения с Москва. Според него, именно така, а не под външен натиск, Русия по-бързо ще извърши преход от „бонапартистки режим” към „голистка демокрация”.
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ
Последвайте ни
0 Коментара: