Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст. Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване - рестартиране на демографския процес. Това заяви писателят и преподавател доц. Георги Бърдаров пред Нова телевизия.

"Животът е абсолютно неповторимо чудо. Всеки миг, в който си здрав, близките ти са добре и не си във война, е Божи дар и трябва да му се радваш. Това ме мотивира всеки ден, добави още той.

Според него семейството е ценност у нас, а хората предпочитат да се събират по празници въпреки глобалния свят.

По-малките населени места стават все по-привлекателни

"Започва да настъпва моментът, в който по-малките населени места ще стават все по-привлекателни за живот за младите.

Този процес на обратна миграция аз предвиждах да е след около 20 години. Все повече виждаме млади и квалифицирани хора в активна възраст да избират спокойствието на селата. За да се възстановят те, трябва да има пътна и социална инфраструктура", посочи Бърдаров.

Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям прираст. Средногодишно от 1990-а година до началото на пандемията България намаляваше с до 60 000 души - размерите на средноголям град. Преди година намалението беше само 2200 души. Негативният отрицателен естествен прираст се компенсира с много високия механичен прираст.

Точка на пречупване

Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване. Младите българи обърнаха своите нагласи - много повече искат да живеят и работят у нас въпреки политическата ситуация", заяви той.

По думите му е мит твърдението, че България има ниска раждаемост.

"Тя е абсолютно нормална за развита европейска държава - 1,8. Това ни отрежда трето място в Европа. Индия например е с коефициент 2,1. Този процес ще мине през целия свят, само десетина държави са с над 3", обясни демографът.