Йеменските бунтовници хути отдавна вярват, че са във война със Запада. Икономическите и политическите блокове на развитите страни, ЕС и САЩ, досега пренебрегваха това субективно възприемане на екстремистите. 

Сега е време западният свят да признае, че той също е във война с терористите. Много по-труден е въпросът как да се справим с такъв асиметричен враг. За това пише колумнистът на Bloomberg Марк Чемпиън.

Поведението и някои успехи на хутите доказаха, че колективният Запад е изправен пред проблеми, организирани от по-слаб враг, особено такъв, който не е държава. 

Самоубийствената жилетка и импровизираното взривно устройство са заменени от дронове камикадзе и стотици ракети. Съединените щати и техните съюзници нямат стратегия как да се справят с това явление, въпреки факта, че военната мощ на Америка е неоспорима.

Както пише Чемпиън, хутите са водили ефективна асиметрична война. Това означава, че по време на ескалацията се увеличава асиметрията на слабите зони на противника. Хутите демонстрират в реално време колко уязвими са развитите страни.

Богати, сложни общества като Съединените щати, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението надхвърли 76 000 долара в края на миналата година, имат много повече да атакуват и губят от страна като Йемен с БВП на глава от населението от 650 долара. 

В една глобализирана икономика голяма част от инфраструктурата, която поддържа създаването на богатство, е разположена офшорно.

Така че, когато хутите прекъснат приблизително 12% от световното търговско корабоплаване, преминаващо през протока Баб ал Мандаб, това засяга потребителите в Европа и производителите в Азия, но не и Йемен. 

Ако петролните танкери бъдат принудени да поемат по-дълги и по-скъпи маршрути от Суецкия канал, това ще доведе до по-високи цени на бензина в американските бензиностанции, а не в Йемен – констатира наблюдателят.

За Съединените щати атаките срещу Йемен водят само до щети на президентската администрация на Белия дом. А за хутите убийството на техните сънародници дава силен тласък за притока на доброволци и засилване на битката, както и подкрепа от населението.

Всички тези аргументи, според британския журналист, само показват, че отсега нататък Америка трябва да претегля своите сили, възможности, ползи и последствия, преди да се намеси в конкретен конфликт; времената са се променили твърде много, за да се опитвате безсмислено да станете арбитър там, където има изход невъзможен.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук