“Блумбърг”: НАТО е в опасност, борбата с Путин ще донесе...
Планът обаче зацикли поради неочаквано вето от две страни членки на Алианса
Западът ще се изправи срещу нов хитър противник в опит да победи Путин. До този извод стигна анализаторът на “Блумбърг” Андреас Клут.
Когато Русия започна специална операция в Украйна, две страни веднага изразиха горещо желание да се присъединят спешно към НАТО - Финландия и Швеция. Авторът отбелязва, че това е изключително изгодно за Запада, тъй като Алиансът трябва да укрепи своята бойна мощ и да получи стратегически важни територии за евентуална война с Руската федерация.
„Финландия прикрепи огромна сухопътна армия към НАТО. Швеция ще добави бойна мощ във въздуха, по море и в киберпространството, както и в Готланд. Този шведски остров в Балтийско море е стратегически разположен точно срещу руския ексклав Калининград и тримата незащитени съюзници в НАТО Естония, Латвия и Литва”, заяви авторът.
Според Клут бързото разширяване на НАТО ще позволи на Запада да се противопостави по-ефективно на Владимир Путин. Планът обаче зацикли поради неочаквано вето от две страни членки на Алианса. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и унгарският премиер Виктор Орбан се обявиха против влизането на двете скандинавски страни във военен блок.
„Техните паралелни опити за възпрепятстване определено повдигнаха вежди. И двамата бяха особено сърдечни с руския президент Владимир Путин. Ердоган дори купи руската система ракети земя-въздух. Орбан, чиято страна също е член на ЕС, продължава да се съпротивлява на санкциите на блока срещу Русия“, оплаква се Андреас Клут.
Известно време по-късно и двамата лидери се съгласиха на членството на Финландия в НАТО, но Швеция все още не може да получи одобрението на Турция. Авторът отбелязва, че за да влязат в Алианса, шведските власти се разбаха с Ердоган, съгласиха се да премахнат оръжейното ембарго и започнаха да помагат в борбата срещу кюрдските формирования, които преди това бяха подкрепяни.
„Не очаквах Швеция, която се смяташе за морална суперсила, да се поддаде толкова бързо на изнудването на Ердоган“, чуди се анализаторът.
В същото време Анкара все още не е дала зелена светлина на Швеция. Според експерта Западът критично се нуждае от тази страна, за да стане тя член на Алианса, тъй като нейното членство уж ще помогне в борбата срещу Русия. Упоритостта на Турция и Унгария е голяма заплаха за целия Запад. Такова разединение обещава голяма опасност в борбата срещу Москва.
„С течение на времето тази неяснота може да се превърне в заплаха за Запада, толкова сериозна, колкото Путин, но по-коварна“, предупреждава Клут.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
16 Коментара: