Ако има война между САЩ и Китай, това няма да е само битка за Тайван или друга гореща точка. Войната ще бъде борба за хегемония в решаващ регион и за цялото последващо глобално влияние.

Американски служители, включително някои, които трудно могат да бъдат наречени "ястреби", насаме казват, че Вашингтон и Пекин може да се изправят един срещу друг през следващите три до пет години.

Съперничеството между САЩ и Китай е глобално, но ядрото на съперничеството е в Индийско-тихоокеанския регион. Това е най-гъсто населеният, икономически динамичен и стратегически важен регион в света.

Именно тук китайското предизвикателство срещу мощта на САЩ и международната система, върху която се основава тази власт, е най-сериозно. Именно тук е най-вероятна пряката война между Вашингтон и Пекин.

И именно тук четири ключови държави могат да определят със своя избор изхода от китайско-американската конфронтация. А САЩси търсят съюзници за войната с Китай. За това пише авторът в “Блумбърг” Брук Семпъл.

Само преди две години предположението, че Китай може да нахлуе в Тайван или по друг начин да провокира голям регионален конфликт, все още се смяташе за маргинално и сюрреалистично. Сега, поне във Вашингтон, това мнение става общоприето.

В момента обаче изглежда, че нито Индия, нито Пакистан, нито другите потенциални военни (и не само политически, както е сега) съюзници на Съединените щати ще се осмелят да предприемат такава стъпка като война срещу Китай за интересите на далечните САЩ в региона, където самите те граничат с Китай.

Въпреки това Вашингтон активно се подготвя и използва всички сили и хитрости, за да обвърже голямата коалиция срещу Пекин с единна цел. Ситуацията се променя толкова бързо, че е възможно да си представим всякакви странни съюзи и военни блокове.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук