Когато се прави бюджет за здравеопазване, трябва да се озхожда от мисълта за болния човек, от мисълта, че пациентът има нужда от бърза диагностика и от лесен достъп до системата. Пациентите имат нужда от повече права, за да може по-лесно и бързо да решават проблемите си. Това обаче става с финансиране на доболничната помощ.

Това коментира пред Нова тв д-р Гергана Николова. 

Така че това, че здравният министър бил казал, че бюджетът за здраве се увеличава, няма да помогне на пациентите. Тези пари отиват в клиничните пътеки. За едно елементарно изследване пациентът трябва да влезе в болница за три дни. Е, кое е по-евтино!? - пациентът да отиде да се изследва, за да му се постави диагноза в доболничната помощ и оставайки си вкъщи, или като се настанява за три дни в болница? Да не говорим за ужасно дългия път на пациента, докато стигне до това изследване, разказа д-р Николова. 

Като не знаят как се прави здравен бюджет, да видят какво правят другите страни. България дава с една четвърт по-малко пари за добоничната си помощ, където са пациентите, отколкото останалите. То и затова у нас има свръххоспитализации. Просто фунията е обърната наобратно, сбъркано е, коментира тя.

Царят е гол. Това казвам. Крайно време е да се спре с това. Всяка година даваме повече пари за здраве, случват се повече хоспитализации, а хората не са по-здрави. Тогава какво получаваме в крайна сметка?, пита тя. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук