Вирусът е непознат и може да се очаква нов пик. Вирусът ще циркулира сред населението докато всички не се срещнат с него. Няма как да бъде избегнато това. Това заяви пред Нова телевизия имунологът от БАН доц. д-р Андрей Чорбанов.

Все повече започват да го проумяват всички, смята той.

Той не мисли, че ни е била нужна изолацията или поне не под тази форма: "В крайна сметка младите и здрави хора трябваше да преболедуват вируса. Децата почти не разпространяват коронавируса. Те са просто позитивни, но нито го разпространяват, нито боледуват в пълния смисъл на думата", каза той. 

"Имунитетът е един комплекс от фактори и начин на живот. Важно е каква храна приемаме, какво е движението ни и какви са външните фактори. Зимата е тежък период - стоим на доста по-затворено и тъмно. Тогава има недостиг на редица компоненти", каза той. 

"Пролетта е времето, в което човек активно започва да среща тези фактори в природата, затова изолацията не беше добро решение. Хората трябва да могат да излизат в парка и да се разхождат. Свежият въздух е много важен", смята Чорбанов.

"Заради постите хората се хранеха непълноценно и не са си набавили нужните си компоненти. Затова беше нужно да се добавя витамин Д допълнително. Той е много възлов компонент", заяви имунологът, но заяви, че е важно и да не се пренасищаме с него. 

"Съветвам хората да заложат повече надежди на спорта и движението, не толкова на диетата. Хубаво е, че в рамките на София доста хора спортуват и се движат, парковете са пълни. Ударната диета трябва да бъде контролирана. Силовите упражнения и възможността човек да изразходва енергията си е чудесен вариант за отслабване", каза той. 

"Изготвянето на ваксина е сложен процес, който има много компоненти. Много различни експерти по света казаха, че стартират ваксина. Тези, които вървят първи обикновено обират много негативи и обират грешките. В последните месеци работим изключително много по този проблем със създаването на ваксина", каза той.

"Всички вируси са много различни и има изключително разнообразие на механизми. Вирусът е една експериментална молекула. Не може да се сравнява един вирус с друг. Този вирус реагира по различен начин. Една ваксина се разработва около година и половина - две", заяви Чорбанов. 

"В общи линии правенето на ваксини е процес, който крие възможност за неуспех. Пак ще кажа, че ние ползваме съвети на много учени в цял свят. Смятаме, че бихме могли да успеем. Тестовете обаче на ваксината отнемат време. Досега няма успешно направена ваксина за няколко месеца в световната история", призна той. 

Според него не антителата пазят толкова, колкото обучените клетки да реагират по специален начин на даден вирус