Събира се кръвта на много здрави хора, от нея се готвят лекарствени продукти на база на антителата им. Много добре се лекуват някои леки, тежки инфекциозни заболявания. Така се правят човешки имуноглоболини.

Това заяви на традиционния брифинг на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев относно ваксините в страната и обсъжданията по темата вчера в МС.

"На българина е от голям интерес за личното му здраве, антителата, които му се внасят, да са от българи с близка генетика", каза той. 

"Друго важно нещо е производството на серуми от животни за лечение на най-тежките болести. Ако нямаме собствен антиботулинов серум сме с вързани ръце", смята Кантарджиев. 

"Дифтериен серум - без него не можем. Преди години лично доц. Кунчев бе ангажиран да търси такова нещо по Европа. Това е за ваксините на "Бул Био". Имаме пълното разбиране на МС, което ни радва", каза той.

Кантарджиев коментира и разработването на ваксина от учените в БАН:

"Един колектив, воден от доц. Чорбанов, прави се експеримент за ваксина, свързан с лабораторни животни. Ние просто доказваме някои елементи в нейното участие за изграждане на имунитета. Ваксина да не чакаме да стане утре или в други ден. Затова правим тези мерки, за да отложим всичко", каза той. 

"Да дойде по-топло време и да се свалят маските. Това искахме. Не може през февруари или март да махнем маските, за да ни обичате. Щеше да е голяма грешка. Мислим да махнем маските на открито, а те да се носят само при близко общуване и на затворено", каза той. 

"Чакахме да се стопли времето и слънцето да започне да трепе вируса навън. Повишават се знанията за лечението на заразата. Има светлина за ваксините, но не сме големи оптимисти. Характерът на вируса е такъв. Хора, които цял живот са работили с такива вируси, са учудени от него", каза проф. Кантарджиев

"Човек е атакуван от две инфекции - на горните и на долните дихателни пътища", заяви той.

"Епидемията започва да придобива ендемичен характер - отделни огнища. Страната ни може да реагира на това - хванахме ли колективите в завода в Плевен? Да. Хванахме ли в Бобов дол? Да. Направихме така, че да не се затвори централата. Хващаме огнището още в началото, при първите болни", похвали се той. 



ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!